Намаляването на корпоративния данък във Великобритания може да не доведе до добри резултати, прогнозира пред "Хоризонт" Мария Демердзис от базирания в Брюксел институт "Брюгел". Освен това, по-ниските ставки могат да бъдат въведени едва когато Великобритания изцяло е излязла от Европейския съюз, категорична е Демердзис.
"Мисля, че това не може да бъде направено, докато все още сме заедно в единния европейски пазар. В същото време обаче идеята за намаляване на данъци може да бъде част от средата, в която ще се водят преговорите за излизане на Великобритания от Европейския съюз. Това ще бъде още един от параметрите, по които ще трябва да се водят преговори, за да се оформи новото търговско споразумение. Аз принципно не мисля, че намаляването на данъци е добър вариант, защото никой не печели истински от него, но ако го разглеждаме като начин за подобряване на ефективността, може би все пак е добра идея", каза Демерзис.
Коментарът от Лондон също е сдържан. Кристиан Николеску-Марку, който прави икономически анализи в Центъра за икономически и бизнес проучвания в английската столица, обърна внимание за двете страни на монетата, когато се води фискална политика с ниски данъци и големи харчове.
Сигналът, който премиерът даде, донякъде се дължи на желанието ѝ да стимулира икономиката и да създаде колкото се може по-добра бизнес среда, защото референдумът със сигурност има негативно влияние върху икономиката и се очаква тя да се забави. Финансовият министър Джордж Озбърн също намекна, че може да има и по-големи харчове. В момента има много голяма нестабилност, но част от нея може да бъде преодоляна, когато член 50 наистина бъде задействан.