"Европейският съюз (ЕС) по време на Ирландското председателство и къде е България" - това беше темата на провела се днес в София публична дискусия. Интересно е, че дискусията предизвика небивал интерес от неправителствени и граждански организации, браншови асоциации и медии. Темите, които бяха засегнати, бяха изключително разнородни – свобода на медиите, корупция в съдебната система, евроскептицизъм, защита на авторското право и разпределение на европейските средства.
Ирландското председателство на ЕС трябва да ни изведе по пътя на растеж. Това заяви министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев, който също присъства на форума.
По думите на Дончев по време на Датското председателство на Съвета на ЕС се е работило за стабилизирането на икономиката, а Кипърското се е насочило към решаването на хуманитарни проблеми и така Ирландското трябва да работи за растеж.
По време на дискусията посланикът на Ирландия у нас Джон Роуън говори за приоритети и целите на това председателство на Европейския съюз за следващите шест месеца във връзка с европейските политики. Той заяви, че Дъблин подкрепя банковия съюз, фискалната стабилност и свободния пазар на стоки услуги и хора и ще работи в тази посока. Роуън обясни още, че Ирландското председателство ще работи по политики за икономически растеж и отваряне на нови работни места, като се фокусира върху младежката безработица.
Очаквано дебатът засегна и темата за членството ни в Шенген и негативните нагласи във Великобритания по въпроса за „наплива“ от български и румънци към Острова.
Ирландия като държава подкрепя членството на България в Шенген, заяви в тази връзка ирландският посланик. По думите му Дъблин е преценил, че страната ни отговаря на всички критерии и може да влезе в зоната.
Що се отнася до Председателството на Ирландия, то ще работи за решаване на въпросите и постигане на положителен резултат, така че България да бъде приета в Шенген. Според Роуън има надежди да страната ни да влезе в зоната именно по време на Ирландското председателство.
"Оттук нататък голямата задача са растежът и работните места“, заяви от своя страна Томислав Дончев във връзка със следващия бюджетен период 2013-2020.
Дончев очаква многогодишната финансова рамка да бъде приета през февруари тази година. По този начин Европа ще даде силен сигнал на пазарите и партньорите си, че знае какво прави, смята министърът. "Ние ще имаме готов договор и готови текстове на оперативните програми преди края на 2013 г., което ще ни помогне да започнем по-бързо следващия програмен период“, каза още Томислав Дончев.
Министърът по управление на европейските средства заяви, че прогнозите за плащанията по европейските фондове са в рамките на 65% към края на 2013 г.“. Той отново похвали подобряващата се според него администрация и призова гражданите не само да спират проблемни решения, които са взети, но и да предлагат идеи. Все пак, той призна, че процесът на реформи в държавната администрация „далеч не е завършил“ и заяви, че за да бъде една страна привлекателна за инвеститори, трябва да се намали бюрокрацията.