Ако проектът АЕЦ "Белене" бъде поет от частен инвеститор, той би могъл да изпревари строежа на VII блок на АЕЦ "Козлодуй". Това признава в интервю за в. "Стандарт" председателят на Българския атомен форум (БУЛАТОМ) и изпълнителен директор на "Риск Инженеринг" Богомил Манчев. Той допълва, че проектът за строеж на втора атомна централа е продаваем. (Консултантската и инженерингова компания "Риск Иженеринг" беше консултант по проекта - бел.ред.).
"Белене" е съществуващ проект, има си всички лицензи. Той няма да чака документи, процедури и т.н. Проектът е продаваем. НЕК като негов собственик може да го продаде. Със съгласието на руснаците обаче, защото те са собственик на технологията и трябва да разрешат тя да отиде в ръцете на трета страна. Но трябва да се има предвид, че частен инвеститор би могъл да поеме и развие проекта "Белене" в рамките на година-година и половина-максимум две. След това вече ще бъде много трудно, защото той си губи смисъла", коментира още Манчев.
В средата на миналата седмица той съобщи, че вече има кандидат за инвестиция в централата в Белене. Ставало дума за американския инвестиционен фонд, за който в началото на тази година бе съобщено, че има интерес към включването като инвеститор във втората ядрена мощност. На следващия ден премиерът Борисов отрече да знае за подобен заявен интерес и повтори още веднъж причините, поради които България се отказа от централата.
На този етап няма стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене” като компания и име. Твърди се, че има западен инвеститор, който проявява интерес към АЕЦ "Белене" и така тя да се реализира като частен проект. Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев на среща с представители на Българския форум на бизнес лидерите. Той допълни, че в МИЕТ не е постъпвала информация за интерес от частен западен инвеститор за проекта, информира iNews.bg.
Ядрената общност никога не е противопоставяла проекта АЕЦ "Белене" на изграждането на VII и VIII блок в АЕЦ "Козлодуй" и в страната ни има място и за двата проекта. Това беше обяснено по време на форум, провел се в края на миналата седмица, информира БТА. Тогава шефът на БУЛАТОМ обясни: "Ядрената енергетика няма алтернатива, защото цените на въглеводородните горива растат постоянно и не могат да се прогнозират за по-дълъг период напред, което създава трудности в икономиката".
АЕЦ "Козлодуй" трябва да се развива, без значение какво се случва с другия проект. Пътят е дълъг, за мен той е 5-7 години, за да може проектът за нов блок в "Козлодуй" да достигне нивото на "Белене" в момента". Според Манчев 2023-24 г. са оптимистични срокове за това новата мощност в централата в Козлодуй да заработи.