Работи се по няколко няколко версии за взривовете край пътен възел Петолъчката. Основните от тях остават човешка грешка и пропуск в технологията. Това каза тази сутрин в ефира на БНТ заместник-главният прокурор Бойко Найденов. Той допълни, че взривовете не се подчиняват на човешката логика – те например може да са унищожили напълно човешки тела, но след тях да са останали мобилни телефони.
2 GSM са били намерени още първата вечер след инцидента – единият е работел, а от другия са били намерени само части. За момента не е изключена и версията, че взривовете са били предизвикани от детонатор, задействан с помощта на мобилен телефон.
Работи се по вероятността стругът, на който са се рязали боеприпасите, да не е имал охладителна течност, което е предизвикало искра и взрив. За подобна възможност разказаха и работници в склада. Те обясниха, че инцидентът е станал около без 20 (14.40 – бел.ред.).
Зам.-главният прокурор обясни още, че на мястото на Цех 1 не е останало нищо. В момента на взрива там са се намирали тримата работници, които все още се издирват. По този повод Найденов обясни, че е песимист за откриването им. Същевременно експерти обясниха, че дори и да били е епицентъра, телата на пострадалите не могат да бъдат заличени напълно, информира ТВ 7.
В късните следобедни часове Специализирани екипи на Министерството на отбраната навлязоха в района на разрушените складове край пътния възел Петолъчката, за да
обезвредят останалите невзривени боеприпаси, съобщи говорителят на областната дирекция на МВР в Ямбол Татяна Павлова. Те ще разчистят терена около складовете, като за целта ще използват и
контролирани взривове.
Задачата на сапьорите е да издирят тримата работници, останали в неизвестност, както и да осигурят възможност на следователите от Националната следствена служба и от ямболското окръжно следствие да
разследват причините за взривовете и последиците от тях.
При влизането на бронирана техника на територията на взрива са били забелязани части от тела, информира Дарик радио. Все още не е ясно дали те са принадлежали на човек или
животно. Прокурорът Георги Ханджиев уточни, че ще бъде направен ДНК анализ, за да се установи произхода на останките.
Междувременно близки на изчезналите при експлозията в склада за боеприпаси днес пристигнаха на Петолъчката, за да получат повече информация около кризисната ситуация. До момента роднините са получили по 1000 лева от фирмата за "посрещане на първоначални нужди". Дъщерята на Николай Тошев и съпругата на Станимир Костов заявиха, че ще съдят държавата за забавянето на издирването на близките им, информира агенция "Булфото".
Огледът в село Лозенец показва, че повечето от половината къщи са пострадали от взривната вълна. На 164 къщи са нанесени щети. В това число влизат и 5 обществени сгради. Основните поражения са счупени стъкла и падане на части от тавани. Няма разрушени конструкции и покриви.
„Собственикът на фирмата обеща да обезщети хората, но има сложни процедури“, каза в предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Митко Андонов, кмет на Стралджа. В града са пострадали 7 обществени сгради.
В момента, в който ни уведомят, че няма опасност за преминаващите автомобили, до 30 минути движението през Петолъчката ще бъде възстановено. Това каза пред журналисти инж. Лазар Лазаров, председател на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура". Той днес провери как вървят строителните работи по лотове 3 и 4 на АМ „Тракия“.
Заради взривовете във вторник следобед в м. Мараш, движението през Петолъчката е спряно и се използват обходни маршрути.