Папа Франциск I издаде указ, с който се изправя срещу прането на пари и финансирането на терористични организации, предаде британската медия „Би Би Си“.
Това е поредният ход за придобиване на повече контрол върху Ватиканската банка, която управлява инвестициите и на Католическата църква.
Наскоро Папата сформира специална комисия, която да разследва дейностите на банката и да състави доклади относно намереното. Миналият месец пък Ватикана замрази сметките на висш духовник, Нунцио Скарано, по подозрения в пране на пари. Той, както и други двама замесени, бяха арестувани от италианската полиция през юни в обвинение, че се опитват да транспортират 20 млн. евро нелегално.
Основната задача на Папа Франциск в момента е да разчисти бъркотията, в която Ватиканската банка замеси Църквата, предава Дейвид Уили от „Би Би Си“.
Новият указ е конкретно срещу „прането на пари, финансирането на тероризъм и разпространението на оръжия за масово унищожение“, предаде Ватиканът.
Организирана е и специална комисия по сигурността, която да координира стратегиите в борбата срещу антикорупционните дейности.
Говорителят на Църквата, Федерико Ломбарди, заяви, че указът ще помогне на Ватикана да се справи с „все по-коварните“ примери за международна престъпност във финансовия сектор.
Наскоро френската агенция Moneyval публикува доклад, касаещ дейностите на Ватиканската банка. Някои от заключенията в него са, че невинаги банката е полагала достатъчно усилия за изрядна проверка на клиентите си.
Ватиканската банка, чието официално наименование е Институт за религиозни дейности, съхранява заплатите на близо 5 хил. служители на града държава. Тя е и предпочитаното място за инвестициите на висши служители, сред които кардинали, епископи, свешеници, монахини и религиозни ордени по цял свят. Високите лихвени проценти и облекченията са привлекателни за мнозина, но, разбира се, не всеки човек би могъл да използва услугите на банката.
Институт за религиозни дейности не отпуска кредити и заеми, а авоарите й възлизат на около 6.3 млрд. евро.