Пенсионерите - икономически гръб на държавата

22.05.2013 | 16:36
по статията работи: Петя Бързилска
Близо 800 хил. души, които получават някакъв вид пенсия, са работили след 50 години. Над 93 хил. търсят работа
Пенсионерите - икономически гръб на държавата

На фона на високата младежка безработица у нас през миналата година сравнително голям е бил броят на хората у нас, които взимат пенсия, но са икономически активни. През 2012 г. населението на възраст от 50 до 69 навършени години е повече от една четвърт от населението на страната. От общия брой на лицата в тази възрастова група 972.7 хил. са икономически активни, като от тях 873.1 хил. са заети и 99.6 хил. безработни.

Същевременно 992.9 хил. от хората в тази възрастова група са икономически неактивни (извън работната сила).

Коефициентът на икономическа активност е 49.5, този на заетост 44.4, а показателят за безработица е по-нисък от средния за страната - 10.2%. Стойностите и на трите коефициента са по-високи за мъжете отколкото за жените, показват изнесените днес данни на Националния статистически институт (НСИ).

Получаване на пенсия

От всички лица на възраст 50 - 69 навършени години 231.2 хил. не са работили след навършване на 50-годишна възраст, поради което са извън обхвата на изследването на НСИ.

Лицата обаче, които са работили след навършване на 50-годишна възраст, са 1.73 млн. души, от които 799.2 хил., или 46.1%, получават някакъв вид пенсия, а 891.7 хил., или 51.4% не получават пенсия. От статистическия институт уточняват, че за 2.5% от лицата, включени в обхвата на изследването, няма информация.

Според данните от изследването средната възраст, на която лицата на възраст 50 - 69 навършени години са започнали да получават пенсия за осигурителен стаж и възраст, е 57.5 години, като за мъжете тази възраст е 58.1 години, а за жените - 57 години.

Трудов статус на лицата, получаващи пенсия

От общия брой на лицата, получаващи някакъв вид пенсия, 93.1 хил., или 11.7% работят, а 9.1 хил. (1.1%) търсят работа. Заетостта на лицата, получаващи пенсия, е по-висока при мъжете в сравнение с жените - коефициентът на заетост по пол е съответно 15% и 9.2%.

По отношение на образователното равнище най-висок е делът на заетите сред получаващите пенсия с висше образование - 18.7%, за останалите степени на образование той е съответно 13% за средно образование и 5.8% за основно и по-ниско образование.

От всички заети, получаващи пенсия, 23.9% са самостоятелно заети, а 76.1% са наети лица, 60.4% работят в сферата на услугите, 10.5% работят на непълно работно време. Основната причина хората да остават на работа въпреки получаването на пенсия е финансова, за да осигурят достатъчно доход за себе си или домакинството, да увеличат размера на пенсията си или да придобият право на определен вид пенсия. Това се отнася се за 86.6% от работещите, като този дял е еднакъв за мъжете и жените.

За 13.4% от получаващите пенсия оставането на работа е свързано с друга причина като удовлетворение от извършваната работа, възможност за социални контакти и други.

От лицата на възраст 50 - 69 навършени години, получаващи пенсия, 697.1 хил. или 87.2% са икономически неактивни, т.е. те не работят и не търсят работа. От тях 280.3 хил. са мъже и 416.7 хил. са жени, като делът на неактивните в посочената група е съответно 83.7% за мъжете и 89.8% за жените.

За по-голямата част от неактивните, получаващи пенсия - 557.9 хил., или 80.1%, оттеглянето им от пазара на труда е поради придобиване на право за пенсиониране. В значително по-малка степен то е свързано с други причини като загуба на работата и невъзможност да намерят друга работа, недобро здраве, семейни ангажименти, вкл. полагане на грижи за някой от членовете на домакинството.

От неактивните лица, които получават пенсия, към момента на напускане на последната си работа 16.6% са имали желание да продължат да работят на същата или на друга работа. Този дял е малко по-висок при мъжете (18.5%) в сравнение с жените (15.3%).

Трудов статус на лицата, неполучаващи пенсия

В разглежданата възрастова група има и доста хора, които не взимат пенсии, като при тях делът на работещите е по-голям. От общия брой на лицата на възраст 50 - 69 навършени години, които не получават пенсия, 758.1 хил. или 85% са заети, 61.3 хил. (6.9%) са безработни и 72.3 хил. (8.1%) са икономически неактивни. Повече от една четвърт от тях от посочената възрастова група, които работят или търсят работа, очакват, че поради финансови причини ще продължат да работят и след пенсионирането си.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...