Пенсионните фондове с 4,3% средна доходност

02.02.2015 | 10:37
по статията работи: econ.bg
С промени в Кодекса за социално осигуряване всеки човек ще може да реши дали да се осигурява само в НОИ
Пенсионните фондове с 4,3% средна доходност
Снимка: Thinkstock/Guliver

4,33 е средната доходност, която достигнаха пенсионните фондове през 2014 г. Сумата е след приспадане на всички такси, става ясно от данните на Комисията за финансов надзор.

Реалната доходност от управлението на парите е различна за всеки човек, тъй като зависи и от натрупаната сума по партидата му и вноските, които се правят всеки месец. От последните данни на комисията става ясно, че всеки осигурен в универсален пенсионен фонд (УПФ), има средно по 1881,31 лв. в личната си партида. За първите девет месеца на миналата година средният размер на месечните постъпления във фондовете от осигурителни вноски е 41 лв. на човек. Стойността на един дял в пенсионните фондове, през 2014 г. средната доходност от управлението на парите за втора пенсия е 5,7%, сочат официалните данни на КФН. Така, ако човек има 1881,31 лв. в личната си партида (колкото е средната сума за всички осигурени), от управлението им към сумата ще се прибавят 107,25 лв. Но за да се пресметне реалната доходност трябва да се вземат предвид таксите, които удържат пенсионните дружества. Те събират две такси- до 5% от всяка осигурителна вноска, и инвестиционна такса в размер до 1 на сто годишно върху стойността на нетните активи. Таксата от 1% се отчита от КФН при пресмятане на стойността на един дял от пенсионните фондове. Затова от официалната доходност трябва да се извади само таксата от 5% върху всяка вноска. Тъй като средният размер на осигурителната вноска е 41 лв., това означава, че всеки месец пенсионните дружества си удържат по 2,14 лв. от всяка вноска, което за година прави 25,68 лв. Така реално върху средната сума от 1881,31 лв. по личните партиди се натрупват 81,57 лв. след удържане на всички такси, информира в. „Стандарт“. Това прави реален доход от 4,33%. А общият размер на доходността, която се губи заради таксите в този конкретен случай е 2,4% (1% инвестиционна такса и 1,4% намалена доходност заради таксата от 5% върху всяка вноска).

Тези изчисления обаче са строго индивидуални и зависят от натрупаната сума по личната партида и от месечните вноски. Хора, които се осигуряват от 10-15 г. имат по-голяма сума по личната си партида и таксата от 5% върху новите вноски има малка роля за доходността на техните пари. Тези, които сега започват работа и нямат нито лев във фонда си, имат минимална доходност.

С новите предложения на МФ за промени в Кодекса за социално осигуряване всеки човек ще може да реши дали да прехвърли парите си от частния пенсионен фонд към държавния Сребърен фонд и да се осигурява само в НОИ, или да не прави нищо и 5% от вноската му за пенсия да продължат да отиват в УПФ. А за да направи рационален избор човек трябва да види каква доходност му носи неговият пенсионен фонд.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....