Българската петролна и газова асоциация, в която членуват големите компании за горива, отново защити проектозакона за горивата, срещу който от няколко дни протестират собствениците на малки бензиностанции. В писмо до медиите се посочва, че текстовете ще изсветлят сектора и създадат равнопоставеност между всички участници на пазара.
Проектозаконът, който вече бе приет на първо четене от парламента, е с основен вносител Емил Димитров-Ревизоро от "Обединени патриоти" и с него се въвежда регистрационен режим към Министерството на икономиката за фирмите, които търгуват на едро и дребно с горива. За да влязат в регистъра, компаниите ще трябва да отговорят на изисквания за висок уставен капитал (между 20 хил. лв. за търговци на дребно до 3 млн. лв. за собственици на данъчен склад) и банкови гаранции.
Официалният мотив за нуждата от подобен закон е борба със сивия сектор. На практика обаче по-скоро прилича на опит на големите компании от Българската петролна и газова асоциация начело с "Лукойл България" да ограничат конкуренцията на пазара, припомня "Капитал".
Членовете на асоциацията смятат, че законът е крайно необходим, дори закъснял. Той ще доведе до изсветляване на сектора и съответно до повече приходи в държавната хазна, ще въведе ред в един структуроопределящ за икономиката на България сектор и ще стимулира лоялната конкуренция, пише в писмото.
Освен това се посочва, че законопроектът напълно съответствал на европейското законодателство и в този смисъл не се нуждае от специална нотификационна процедура.
"Недопустимо е държавата да бъде насилствено принуждавана да изключва отделни групи участници на пазара от въвеждането на еднакви за всички правила. Когато става дума за законови изисквания, те трябва да бъдат общовалидни, за да се пресече всяка възможност за незаконна или полулегална търговия", посочват от асоциацията.
Българската петролна и газова асоциация остро възразява срещу опитите на група собственици на фирми от бранша за пореден път да избягат от контрола на институциите с претенцията, че законът не трябва да се отнася до тях. В течение на повече от две години междуведомствена комисия, съставена от представители на министерствата на икономиката, финансите, транспорта и енергетиката, подготвяше законопроекта за регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, посочват членовете на асоциацията.
Компаниите, членуващи в нея, призовават Народното събрание и правителството да не се поддават на уличен рекет. След като половината от цената на горивата представлява държавни вземания, държавата има пълното право да поиска обезпечения, с които да ги гарантира, мотивират позицията си компаниите.