Петролът загуби над 10% от стойността си през юли

01.08.2016 | 10:00
по статията работи: Галина Александрова
Цената на Брент приключи месеца с понижение от 12,7 на сто на фона на растящите перспективи за внос от производители от Средния Изток и Северна Африка, като Иран, Либия и Нигерия
Петролът загуби над 10% от стойността си през юли
Снимка: БГНЕС

Юли се оказа слаб за пазара на петрол, след като и двата най-разпространени сорта – търгуваният преди всичко в Европа Брент и американският лек суров петрол, загубиха по над 12 на сто от стойността си. Според пазарните експерти повишените запаси на петролни продукти на фона на забавянето ма растежа на търсенето в световен мащаб ще продължат да натискат цените в краткосрочен план.

Въпреки че в петък на лондонската борса ICE Futures Exchange фючърсите върху Брента с доставка през октомври се повишиха с 30 цента, или 0,69%, до 43,53 долара за барел, след като докоснаха дневното дъно от 42,52 долара за барел (най-ниското ниво от 18 април), те приключиха седмицата със спад на цената от 7,07 на сто, което е втора поредна седмична загуба. 

Цената на Брент приключи месеца с понижение от 12,7 на сто на фона на растящите перспективи за внос от производители от Средния Изток и Северна Африка, като Иран, Либия и Нигерия. 

На New York Mercantile Exchange фючърсите върху американския лек суров (WTI) с доставка през септември спаднаха в петък до дъното от 40,57 долара за барел – най-ниското ниво от 20 април, преди да се възстановят отчасти до 41,60 долара. За седмицата този сорт  загуби 5,86% от стойността си, или 2,60 долара, докато за месеца загубата е от 14%, най-сериозният месечен спад от една година. 

Цената на  WTI е почти с 20% по-ниска от върха за 2016 г. от над 50 долара за барел от началото на юни, технически поставяйки пазара на меча територия, след като анализаторите претеглят микса от признаци за възстановяване на активността на американския шистов бизнес и данните за повишените запаси от петролни продукти.

Компанията за услуги в нефтената индустрия Baker Hughes обяви в петък, че платформите в САЩ са се увеличили с 3 до 374 броя през миналата седмица. Това е петото предно седмично повишение и седмо за последните девет седмици.  Подновената активност в сондажите в САЩ подхранва спекулациите, че добивът в страната вероятно ще се възстанови през идните седмици, а с това се увеличиха опасенията за свръхпредлагане.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...