Чистата печалба на софтуерния гигант Microsoft е намаляла с 22% през третото тримесечие на тази година преди пускането на операционната система Windows 8. Като цяло негативно влияние върху резултатите има спадът в продажбите на персонални компютри (PC), пише в. „Сиатъл таймс“.
Кризата и свитото потребление в Европа също са отрицателен фактор за финансовите резултати на Microsoft, които не успяха да отговорят на очакванията на анализаторите.
За периода юли–септември софтуерната компания реализира печалба в размер на 4,47 млрд. долара или 53 цента доход на акция. Това е намаление на годишна база, като през 2011 г. печалбата на компанията беше в размер на 5,7 млрд. долара или 68 цента доход на акция.
Същевременно приходите на Microsoft се намалели със 7,9% до 16 млрд. долара. Резултатът не успя да отговори на очакванията на анализаторите, които прогнозираха между 16,4 и 16,5 млрд. долара приходи.
След публикуването на финансовите резултати на технологичния гигант акциите на компанията поевтиняха с 3%. След това обаче отново поскъпнаха и затвориха при 29,04 долара за брой. Цената е 46 цента или с 1,5% по-ниска от нормалното си ниво при затваряне за акциите на Microsoft.
Свиването на пазара на PC е един от основните фактори за лошите резултати на Microsoft и други технологични компании. През тримесечието, приключващо в края на септември, световните продажби на персонални компютри намаляват с 8,3% спрямо същия период на миналата година и достигат 87,5 млрд. броя. Според анализаторите от IHS ISuppli световният пазар на персонални компютри ще се свие с 1,2% до 348,7 млрд. броя до края на годината. Това ще е първият годишен спад на пазара на компютри от 2001 г. насам, пише агенция ''Блумбърг''.
През последните дни и други технологични компании публикуваха резултатите си. Стана ясно, че разработчикът на компютърни чипове Intel не отчита промяна в печалбата си през последното тримесечие и има слаби прогнози за следващите три месеца. Същевременно след предварителното публикуване на резултатите на Google, акциите на компанията се сринаха с 10%. Акциите на Nokia обаче въпреки загубата на компанията за периода юли-септември, скочиха с 8%.