Цената на електроенергията за домакинствата в България е 2,42 пъти по-висока от тази в САЩ, пресметната по паритета на покупателната способност, и с 59% по-висока от средната за ЕС. Това заяви Пламен Цветанов, експерт от Асоциацията на българските енергийни агенции.
За промишлените предприятия цената на електроенергията е 3,8 пъти по-висока от тази в САЩ, 2,1 пъти по-висока от средната в ЕС и 58% по-висока от тази в Русия, показват изчисленията на проф. Цветанов, предаде БТА.
Ситуацията се дължи на десетилетия погрешна икономическа и енергийна политики, в резултат на което България днес е най-бедната и най-енергийнозависимата от внос на енергийни ресурси. За 2011 г. 60% от енергоресурсите са от внос, коментира експертът.
Той посочи, че страната ни е 4,47 пъти по-енергоинтензивна от средните стойности за Европа. Според членовете на АБЕА решението на проблема е нова енергийна стратегия, насочена към отказ от традиционното развитие на енергетиката с изграждане на нови и нови мощности, оптимизация на енергийния баланс и повишаване на енергийната ефективност. До 2030 г. не са ни нужни нови мощности, с изключение на някои маневрени мощности за балансиране на енергията от ВЕИ, коментира проф. Цветанов.
Електроенергията е с дял от 26,8% в енергийния баланс на страната срещу средно 17 на сто за европейските страни. Електрическата енергия се използва за отопление от домакинствата и бизнеса, което е неефективно. Все още редица обществени сгради пък се отопляват с газьол, който е най-скъпото гориво, заяви експертът.
Според АБЕА изтласкването на газьола и електричеството като варианти за отопление може да се случи чрез развитието на биомасата в отделните региони на страната и създаването на логистични центрове за производството и продажбата на модерни биогорива.