Общинските съветници в Пловдив решиха да не приемат дарените от държавата 21 процента акции от панаира и отказаха да одобрят текста на договора с Министерския съвет, съобщи БНР.
Дани Каназирева от "Съюз за Пловдив" заяви, че публично-частното партньорство в Пловдив се използва, за да се отнеме имущество от града, и предложи да не се дава съгласие за придобиване на акциите на панаира, да не се подписва такъв договор, а Министерският съвет да преразгледа решението си за безвъзмездното прехвърляне на акции на Варна. Според нея могат да се инициират законови промени, с които да се въведе блокираща квота.
Новото предложение бе подкрепено с 40 гласа "за" от всички политически групи. Групата на БСП не участва в гласуването. Миналата седмица правителството се раздели окончателно със собствеността си в Пловдивския панаир. Държавата подари актив за 130 - 140 млн. лв. - най-вече огромен терен от 350 декара на централно място в Пловдив. Преди десет години - държавата, управлявана от Станишев, даде на съпартиеца си Георги Гергов - лидер на БСП в Пловдив, 51% от панаира през схема с общината. Сега министърът на икономиката Божидар Лукарски, подкрепен от правителството на ГЕРБ, дари втората половина. Получатели на дела от 49% са общините Пловдив и Варна, която взима повече от пакета. Днес пловдивският Общински съвет отхвърли дарението на държавата, защото го смята за подигравка. Съветниците от ГЕРБ не се изказаха, но гласуваха срещу предложението на правителството.
"Участието на община Варна е свързано с намеренията ни да изградим изнесен изложбен център там, на мястото на нашата т.нар. Дупка", каза педи седмица Георги Гергов пред "Капитал". Става дума за започнатия през 1984 г. строеж на универсален магазин в центъра на града, който след промените беше замразен на етап изкоп. Оттогава досега ямата се използва като платен паркинг. Обектът се стопанисва от "Търговски дом" - първоначално съвместно дружество на общината и Гергов, а след вдигания на капитала вече контролирано от пловдивския бизнесмен. Идеята на мястото на Дупката да се изгради търговско-изложбен център - филиал на Пловдския панаир. Община Варна ще участва като инвеститор с европейски средства. Става дума за инвестиция от около 22 млн. евро.
Община Пловдив би била съгласна да приеме дял, ако имаме решение на Министерски съвет за прехвърлянето на 49 % от акциите на панаира. Това заяви кметът Иван Тотев, цитиран от БНР.
По думите му гласуването тази сутрин на Общинския съвет на Пловдив против решението на Министерски съвет да дари държавните акции в Пловдивския панаир на двете общини Пловдив и Варна, не означава, че общината се отказва изобщо от акции. Общината не иска да влиза в такова партньорство във вида, предложен с решението на Министерски съвет.
Според Иван Тотев няма логично обяснение на това по какъв начин и защо е нужно община Варна да получава проценти от Пловдивски панаир.
За нас е важно да има Пловдивски панаир, а не е толкова важно дали ще бъде държавен или собственост на този или онзи, ако имаме едно работещо предприятие в Пловдив, коментира Тотев.