Вариантът Йота на коронавируса може да увеличи смъртността от случаите на инфекция с COVID-19 с 46-82% сред възрастните хора, според Министерството на здравеопазването на САЩ и Училището по обществено здраве на Колумбийския университет. Предпечатът на изследването е публикуван в портала medrxiv.org.
Световната здравна организация въведе нови имена на най-разпространените щамове на коронавируса според буквите в гръцката азбука. Така британският щам бе наречен "Алфа", южноафриканският "Бета", бразилският "Гама“, индийските щамове "Делта" и "Kaпа", а двата щама на коронавируса, регистрирани в САЩ, съответно са имена „Епсилон“ и „Йота“.
В проучването учените анализирали епидемиологичните данни, събрани в Ню Йорк от ноември 2020 г. до април 2021 г., като са провели математическо моделиране, за да определят скоростта на предаване и смъртността на посочения щам. Авторите на труда установяват, че в сравнение с други щамове, вариантът Йота увеличава смъртността по време на инфекция с 46% при лица на възраст 45-64 години, с 82% в диапазона 65-74 години и с 62% за лица над 75 години. Освен това, според експертите, скоростта на предаване на B. 1.526 е 15-25% по-висока от тази на по-рано циркулиращите щамове. В същото време той би могъл да преодолее имунитета при 0-10% от тези, които преди това са имали инфекция. Щамът Йота е идентифициран за първи път в Ню Йорк през ноември 2020 г., по -късно се разпространява в Съединените щати, а впоследствие е открит в още 27 страни по света.
Според учените Йота е доминиращият щам в Ню Йорк от ноември 2020 г. до март 2021 г. С появата на по-заразния вариант В. 1.1.7 (Алфа), разпространението на В. 1.526 постепенно намалява.