Половината българи смятат, че няма риск за здравето им

17.03.2011 | 14:56
по статията работи:
Над 53% от запитаните в анкета са на мнение, че медицинското оборудване в България не е достатъчно
Половината българи смятат, че няма риск за здравето им

Проучване за здравословното състояние на българите събра на кръгла маса представители на компанията и водещи специалисти в сферата на здравеопазването на дискусия относно превенцията и ранната диагностика като средство за подобряване здравословното състояние на хората в страната

Данните от националното допитване сочат, че само 18,8% от участниците смятат, че са изложени на риск от сърдечно-съдови заболявания и сърдечен удар, а едва 1,3% смятат, че са застрашени от ракови заболявания през следващите 5 години.

От своя страна актуалната статистика сочи, че нивото на смъртността от сърдечно-съдови заболявания в страната надхвърля 51%, а това от ракови заболявания е 28%, съобщиха авторите на проучването от Philips.

Успоредно с тези резултати проучването сочи, че 19,5% от българите се притесняват от влошаване на зрението, а 16,9% от проблеми с опорно-двигателния апарат.

Като цяло над 50% от участниците в проучването смятат, че здравето им не е изложено на риск.

В сферата на диагностиката и лечението над 53% от запитаните са на мнение , че медицинското оборудване в България не е достатъчно, а над 45% смятат, че технологиите в медицината ще им позволят да живеят по-дълго.

„Необходимо е разработване на социална система, която да насърчава проактивния подход по отношение на превенцията и ранната диагностика, както и преминаването от болнично лечение към грижа за здравето, насочена към самите пациенти. Отправна точка в грижата за здравето е задълбоченото разбиране на нуждите на хората и това е причината Philips да инициира проучване на здравна тематика в България", коментира Радмила Филева, изпълнителен директор на "Филипс България".

Питър Блажевац, директор "Корпоративни комуникации", очерта няколко глобални тенденции в грижата за здравето. Застаряването на населението по света се развива с темпове, каквито не са били наблюдавани до сега. Ако през 2000 г., броят на хората на възраст над 60 години е бил 600 милиона, то през 2006 г. тази цифра надминава 700 милиона, а до 2050 г. се очаква техният брой да се утрои и да достигне впечатляващите 2 милиарда души на възраст над 60 години. Прогнозира се, че до 2050 г. 50% от хората в развитите държави ще страдат от хронични заболявания. Блажевац подчерта, че засилването на обществения интерес по отношение на здравните въпроси е от изключителна важност.

„Разбираме, че в днешни дни грижата за здравето трябва да излезе извън еднократното лечение и традиционните методи за грижа на пациента. Това е причината нашите цялостни решения да покриват, както болничното, така и извън болничното лечение, като се обръща внимание на превенция, диагностициране, лечение и мониториране", заключи той.

"Инвестицията в превенция трябва да бъде точно толкова мащабна, колкото тази в лечение. Здравното образование и култура на населението са особено важни, тъй като броят на хора с хронични заболявания расте. Като помагаме на хората да разберат последиците от начина си на живот, можем да подобрим тяхното здравословно състояние и да намалим рисковете от заболявания", коментира проф. Емилия Христова, национален консултант, председател на Асоциацията на българските неонатолози.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...