Експанзията на производствения сектор в Азия запази високите си нива от последните месеци през ноември. Китай продължава да поддържа импулсите, а растежът се засилва и в другите ключови пазари на континента - Япония, Южна Корея и Тайван.
Производствената активност в Индия е нараснала след три поредни месеца на спад. В Тайван индустриалният сектор бележи най-големия си ръст за последните 20 месеца, а в Южна Корея - за последните шест, информира агенция "Ройтерс".
В Япония индексът PMI, основният показател на производствената активност, е нараснал с най-бързи темпове за последните седем години, след като новите поръчки достигнаха най-високите си нива от три години насам.
Данните от Азия са доказателство, че световната икономика показва знаци за по-солидно възстановяване в края на 2013 г. По-късно днес (2 декември) трябва да излезе и статистиката за производствената активност на еврозоната и САЩ, като и от двата региона се очакват позитивни новини.
Официалният PMI индекс на Китай остава непроменен спрямо 18-месечния връх през октомври. Той обаче се фокусира главно върху големите компании, докато проучването на HSBC/Markit с фокус върху малките производители спада до 50,8 спрямо 50,9 през октомври. Всяка стойност над 50 бележи ръст.
Все пак данните за втората най-голяма икономика в света показват еластичност, която говори добре за плановете на страната да преориентира икономиката си повече към местното потребление за сметка на растеж, подкрепен от инвестиции.
Данните за Япония пък са доказателство, че вътрешното търсене и износът се възстановяват бързо. Това означава, че икономиката на страната може да се засили достатъчно, за да устои безпроблемно на увеличаването на данъка върху продажбите през април, който би могъл да затрудни местното потребление.
PMI индексът на Markit за Япония нарасна до 55,1 през ноември спрямо 54,2 през октомври. Това е най-високата стойност от юли 2006 г. насам.
Министър председателят Шиндзо Абе анонсира масивни парични и фискални стимули, целящи да съживят икономиката на страната, която нараства за четвърто поредно тримесечие.
Индексът на производствената активност на Южна Корея също бележи ръст до 50,4 спрямо 50,2 през миналия месец. Това е най-високата стойност от месец май насам.
Тайван също регистрира ръст на производствената активност за трети пореден месец, след като подиндексите за производство и нови поръчки достигна най-високите си нива за последните 20 месеца.