През 2012 г. средното заплащане на час в България е 3,7 евро и е най-ниската сума, получавана на час в Европейския съюз. Това показва изнесената информация на Европейската статистическа служба. От данните се изключват секторите на селското стопанство и публичната администрация.
Все пак, почасовата заплата в страната се увеличава спрямо 2011 г., когато е била само 3,4 евро. Същевременно за последните пет години се наблюдава тенденция на увеличение. През миналата година спрямо 2008 г. в България се наблюдава най-големият ръст на заплащането на час в целия Европейския съюз – в рамките на 42,6%. През 2008 г. на час българите взимат 2,6 евро.
Въпреки това у нас за час труд се получава много по-малко възнаграждение отколкото е средното ниво за Европейския съюз. През 2012 г. средното почасово заплащане за цялата икономика, като се изключи селското стопанство и публичната администрация, е 23,4 евро. В еврозоната сумата е 28 евро на час.
От Евростат отбелязват голямата разлика в средното почасово заплащане между различните страни в рамките на ЕС. В България е най-ниско, следва заплащането в Ръмъния – 4,4 евро на час, като най-много получават работещите в Швеция – 39 евро на час, Дания – 38,1 евро на час и Белгия – 37,2 евро на час.
В ЕС най-много са получавали работещите в индустрията, следвани от тези в сектора на услугите.
По данни на Националния статистически институт (НСИ) 3,1 милиона са заетите лица в българската икономика за четвъртото тримесечие на 2012 година.