*Информацията е актуализирана към 17.20 ч.
Изчерпани са количествата от старата реколта пшеница и се работи с новата, която е рекордно скъпа. Това съобщи тази сутрин министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов в ефира на "Нова телевизия". Той допълни, че ако има поскъпване на цената на хляба, то би трябвало да е в размер на няколко процента, но не двуцифрени стойности.
Припомняме ви, че вчера председателят на Асоциацията на хлебопроизводителите Георги Попов прогнозира, че насъщният ще поскъпне с 15% до средата на месеца. От своя страна в ефира на Дарик радио председателят на Управителния съвет на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите Мариана Кукушева прогнозира скок в цената на хляба с 15-20%.
Вчера стана ясно още, че част от хлебопроизводителите обмислят вместо да вдигат цената на хляба – да намалят грамажа на продуктите си.
Няма как това увеличение да не се случи, защото количествата на старата реколта отдавна са изчерпани, но ръст с 10-15% е необоснован, заяви още Найденов. Според него освен обективните фактори върху цената на хлебните изделия, влияе и поведението на търговците, които "пробват общественото мнение как ще реагира", информира Дневник.bg.
Когато основната суровина е поскъпнала, това се отразява, коментира министърът. Той обясни, че има и други фактори, които формират цената на хляба - цените на енергията, заплатите, осигуровките. Всичко това заедно формира очакваното увеличение на хляба, информира БГНЕС.
С нови цени на хляба осъмнаха добричлии още в първия работен ден на новата година. Насъщният вече се продава с десетина стотинки повече, отколкото през декември, информира Standartnews.bg.
Тенденция за увеличаване на цената на хляба има и това се дължи на постоянно променящите се цени на брашното, което е основната суровина при производството на хляб. Това съобщиха впоследствие от Браншовата камара на индустриалните хлебопроизводители и сладкари в България /БКИХСБ/. От там посочиха, че след скока от 70 на сто през лятото, през последните два месеца цената на брашното се вдигна с още около 28 на сто.
Не можем да предвидим с колко ще бъде увеличена цената на хляба, защото зърното е борсов продукт, който се влияе от световните и европейски борси и в момента цената му непрекъснато се променя. Всяко предварително изчисление би било некоректно. Просто това е пазарът - има промяна при изходните параметри, има промяна и в крайното изделие. Това коментира председателят на Браншовата камара на индустриалните хлебопроизводители Николай Тапаров, цитиран от БТА.