Финални преговори по пенсионната реформа ще се проведат в рамките на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Единствената сигурна и приета с консенсус мярка е вдигането на вноската за пенсия с 1.8% от следващата година. Правителството и социалните партньори трябва да решат откога да започне плавното увеличаване на осигурителния стаж и на възрастта за пенсиониране, как ще се пенсионират категорийните работници и дали ще има промени в периодите за изчисляване на обезщетенията за майчинство и за безработица.
Почти договорено е плавното увеличаване на стажа за пенсия с по четири месеца на година, докато стигне 37 години за жените и 40 години за мъжете, но дали това ще започне от 2013 г., както настоява финансовият министър, или от 2015 г., както искат синдикатите, ще стане ясно днес. Колкото до възрастта за пенсиониране - тя ще започне да се вдига от 2022 или 2024 г., докато стигне 63 години за жените и 65 години за мъжете.
Не е ясно и дали категорийните работници ще продължат да се пенсионират при сегашните условия през фонда в НОИ или ще започнат да получават срочните си пенсии от професионалните фондове. Последното предложение на социалния министър Тотю Младенов е да се запазят старите условия за още една година, за да се намери най-доброто решение за тези работници. Сред обсъжданите мерки ще бъде и възможното увеличаване на периодите, върху които се изчисляват обезщетенията за майчинство и за безработица. Предложението е и двата периода да станат 18 месеца, информира Dariknews.bg.