Министерският съвет одобри промяната на споразумението между България и Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) за прилагане на инициативата JEREMIE. С промяната става възможно използването на по-голяма част от сумата по JEREMIE за рисково финансиране на бизнеса, за сметка на кредитните линии. "Успяхме да предоговорим част от клаузите на споразумението в посока на по-адекватна инвестиционна стратегия, по-ниски разходи за управление и гарантиран трансфер на ноу-хау", заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
След като новото споразумение бъде ратифицирано и от Народното събрание, ще бъде регистриран холдингов фонд с капитал от 199 млн. евро, който ще управлява средствата от името и за сметка на българското правителство, съобщава пресцентърът на МИЕТ.
Инициативата JEREMIE се осъществява по линия на приоритетна ос 3 от Оперативната програма "Конкурентоспособност" - "Финансови ресурси за развитие на предприятията".
Съгласно новите правила предстои да бъдат учредени три фонда за дялови инвестиции в българската икономика. Това са venture capital - фонд за стартиращи малки компании, growth equity - фонд за малки компании в процес на развитие и mezzanine - смесен инструмент между дялови инвестиции и заеми. Предвидено е venture capital фонда да стартира с капитал от 30 млн. евро, от които 21 млн. евро са по линия на JEREMIE. Growth equity и mezzanine фондовете ще бъдат с капитал от по 60 млн. евро. Половината от тази сума е осигурена за сметка на JEREMIE. Очаква се фонд мениджърите на трите фонда да привлекат останалата част от средствата в капитала им, като това е и един от критериите за избор на тези фонд мениджъри.
Фондът venture capital ще може да инвестира до 1.5 млн. евро в една компания годишно, а за другите два фонда няма такова ограничение.
Останалите около 120 млн. евро по JEREMIE ще се ползват за гаранционни фондове и кредитни линии за бизнеса.
Очакванията са чрез дялово участие в компаниите фондовете да успеят да увеличат финансовия си ресурс и така да могат да подпомогнат по-голяма част от бизнеса. От друга страна, използването на тези инструменти е положителна възможност за стартиращи компании с добри перспективи за развитие.
С преструктурирането на JEREMIE се облекчава значително документацията за бизнеса и отпада рискът холдинговият фонд да бъде класифициран от ЕК като недопустима държавна помощ.
След промяната на споразумението с ЕИФ в помощ на бизнеса ще останат още 4 млн. лв. допълнително до 2015 г. Средствата са за сметка на по-ниските такси за управление, които България ще плаща на фонда. Размерът на таксите също бе предоговорен с ЕИФ.
В сегашния си вид споразумението с ЕИФ предвижда много по-ясни регламенти за контрол от страна на българската държава върху работата на ЕИФ. Така например, най-важните решения, които касаят работата на venture capital, growth equity и mezzanine фондовете, ще се вземат само след предварително съгласуване с МИЕТ. Министерството ще има представител в борда на директорите на холдинговия фонд. Важно е също така, че след постигнатите промени, средствата по JEREMIE ще останат в българската банкова система.