Промените в Наказателния кодекс, които предвиждат затвор за разпространение на невярна информация за банките, бяха одобрени на второ четене от Правната комисия. При сегашния вариант отпада изразът „внасяне на смут и страх в населението“, който бе включен в текста, приет на първо четене. Освен това при окончателно приетия вариант се посочват „вредни последици“.
Лишаване от свобода от 2 до 3 години грози всеки, който разпространява неверни сведения за финансовото състояние на банки, от което могат да настъпят значителни вредни последици, гласят промените. Ако пък такива последици вече са настъпили или е получена имотна облага, наказанието е затвор от 5 до 10 години, гласи новоприетия законов текст, съобщи bTV.
В първоначалния си вариант те предвиждаха от 2 до 5 години затвор за разпространяване на "заблуждаваща или невярна информация или други сведения за банка или финансова институция, които могат да доведат до всяване на смут и страх в населението".
Промените в Наказателния кодекс бяха предложени след атаката срещу Първа инвестиционна банка (ПИБ) на 27 юни. Това доведе до масово теглене на пари от финансовата институция. От ПИБ тогава заявиха, че в деня на атаката са били изплатени общо 800 млн. лева на клиенти на банката.