Задачата, която сме си поставили за периода 2014 – 2020 г. , са 2.4 милиарда евро инвестиции, за които ще преговаряме с Европейската комисия. Имаме задачата до края на декември ОП „Регионално развитие” да бъде готова и разработена в детайли. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на семинар на групата на ЕНП в Комитета на регионите на тема „Големите градове – генератор на растеж, икономическо развитие и конкурентноспособност в регионите”, предаде агенция "Фокус".
Павлова начерта приоритетите на министерството в Оперативна програма „Регионално развитие” за следващия програмен период. Сред тях са устойчиво градско развитие (инвестиции в енергийна ефективност, градска среда, транспорт, здравна инфраструктура), държавна инфраструктура (училища, болници, социална инфраструктура), развитие на туризма (туристически атракции), развитие на регионални пътища (от първи, втори и трети клас, пътища за свързаност между градовете, европейските транспортни коридори), превенция на риска.
В глобален мащаб има европейски дебат за намаляване на средствата за инфтаструктурни проекти. Такава мярка обаче няма да засегне България, защото тя се води кохезионна държава, т.е. трябва да догонва останалите западни страни-членки по развитие на инфраструктурата си. По този начин министър Павлова коментира вчера съмненията за "пресъхване на кранчето" на финансиране от ЕК.
„За следващия програмен период, като изчисления, България може да получи повече пари от този период. Имаме да се изравняваме с напреднали държави, затова парите затова се очаква да са не само същите, но и повече – за жп, пътна и водна инфраструктура”, добави Павлова, цитирана от bTV.
ГЕРБ не се опитвала умишлено да размахва „магистралите” като свой най-голям приоритет, а фразата от страна на критици на властта „не ядем асфалт” вече се е изтъркала.
България няма ясна позиция по бюджета на Европейския съюз (ЕС) за периода 2014-2020 г. Това изтъкна миналата седмица евродепутатът Ивайло Кафлин, докладчик на Европейския парламент по следващата бюджетна рамка на ЕС, по време на конференция във връзка с европейския бюджет.
Според него е изключително притеснителен фактът, че нашата страна няма конкретна и пълна позиция по целия бюджет. Според него по този начин ние не защитаваме правилно правата си."България има възможности и трябва да ги използва", добави бившият министър на външните работи.
"Позицията на страната ни по повод европейския бюджет за периода 2014-2020 г. днес (2 ноември) беше обсъдена на изнесено заседание на Съвета по европейските въпроси в Пловдив". Това обясниха впоследствие за Econ.bg от пресцентъра на Министерството на финансите (МФ) по повод изказаното твърдение от евродепутата.
България не споделя мнението на Кипърското председателство на Европейския съюз за намаление на размера на Многогодишната финансова рамка (МФР) на Европейския съюз (ЕС) за периода 2014-2020 година, е заявила заместник-министърът на финансите Боряна Пенчева, която се е изказала на форума в Пловдив, озаглавен „Възможности и предизвикателства пред България в контекста на Многогодишната финансова рамка и Кохезионната политика на ЕС за периода 2014-2020 г."