След срещата в Лакен за България остава само да се доизясни кога ще стане пълноправен член на Европейския съюз. Страната беше насърчена и подкрепена да приключи преговорите в разумни срокове. Това заяви от парламентарната трибуна министър-председателят Симеон Сакскобургготски по време на дебата за евроинтеграцията вчера.
Посочените в Лакен десет страни - кандидатки са само вероятни кандидатури за членство в ЕС през 2004 година, каза премиерът.
Министър-председателят оцени дебата като стъпка към нов тип партньорство между парламента, правителството и президента по външнополитическите приоритети. Според него по тях трябва да има и дебат в местната власт, сред деловите и културните среди. Премиерът отбеляза, че постиженията в преговорния процес са дело и на предишното правителство с откриването на глави от преговорите, премахването на шенгенските органичения и приноса за регионалната стабилност.
След срещата в Лакен за България остава само да се доизясни кога ще стане пълноправен член на ЕС, каза премиерът Симеон Сакскобургготски
Без алтернатива е политиката на правителството за ограничаване на сивата икономика и корупционните практики, което ще допринесе за подобряване на инвестиционния климат, каза Сакскобургготски. Политическото насърчение, което страната получи в Лакен, ще повиши доверието на чуждестранните инвеститори, допълни той.
До ноември 2002 година, когато България очаква да получи покана за пълноправно членство в НАТО, трябва да приключат всички организационни и технологични реформи в Българската армия, каза премиерът. Той приветства и изразената от новоизбрания президент Георги Първанов категорична подкрепа за присъединяването на страната към ЕС и НАТО в кратки срокове.
/Новините сe предоставят от BEF News Desk/