Приеха промените в Кодекса за социално осигуряване

03.11.2010 | 14:56
по статията работи:
От 2012 г, стажът за пенсия ще се увеличава с по 4 месеца всяка година до достигане на 37 години стаж за жените и 40 години стаж за мъжете
Приеха промените в Кодекса за социално осигуряване

Министерският съвет прие проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, съобщи пресслужбата на кабинета. Това се случи след месеци преговори между правителство, синдикати и работодатели, който най-накрая стигнаха до единодушие по параметрите на пенсионната реформа.

Предвижда се от 1 януари 2012 година увеличаване на стажа за работещите при трета категория труд с по четири месеца на всяка година до достигане на 37 години стаж за жените и 40 години стаж за мъжете през 2020 г.

От 1 януари 2021 година нараства възрастта за пенсиониране на жените и мъжете с по шест месеца до достигане на възраст 63 години за жените през 2026 година и 65 години за мъжете през 2024 година.

До 31 декември 2020 г. се запазва възможността за хората, навършили 65-годишна възраст, които имат не по-малко от 15 години действителен осигурителен стаж, да могат да се пенсионират. Тази възраст също започва да се увеличава с по 6 месеца от 1 януари 2021г. до достигане на 67-годишна възраст.

Постепенно се увеличава и осигурителният стаж, който е необходим за придобиване право на пенсия от учителите.

До 31 декември 2014 г. се удължава възможността за ранно пенсиониране през Националния осигурителен институт /НОИ/ на работещите при първа и втора категория труд, като условията за пенсионирането им няма да се променят до тази дата. Пенсиите за периода 2011 г.-2014 г. ще се изплащат от държавното обществено осигуряване вместо от професионалните пенсионни фондове и вноските от 12 на сто и 7 на сто ще постъпват в НОИ. Във фонд "Пенсии" на НОИ ще се прехвърлят и средствата по индивидуалните им партиди до 31 март 2011 г.

От 1 януари 2015 година ранни пенсии за работещите при първа и втора категория труд ще се изплащат само от професионалните пенсионни фондове.

От 1 януари 2014 г. се предлага отпадане на тавана на новоотпуснатите пенсии и постепенно увеличаване тавана на старите пенсии.

От 1 януари 2017 година се увеличава тежестта на всяка година осигурителен стаж от 1,1 на сто на 1,2 на сто за пенсиите, свързани с трудова дейност.

От 1 януари 2017 година се предлага увеличаване на вноската за универсалните пенсионни фондове с 2 процентни пункта, т.е от 5 на сто на 7 на сто.

Запазва се възможността за т. нар. "купуване на осигурителен стаж" (до пет години). Вноската се равнява на тази за фонд "Пенсии" - 17,8 на сто върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се.

Предвиждат се промени в начините на изчисляване размерите на пенсиите и превръщането на осигурителен стаж от различни категории.

С проектозакона се разширява кръгът на осигурените лица, като се дава възможност и на докторантите да се осигуряват за пенсия по свое желание и за своя сметка. Друга промяна предвижда премахването на максималния размер на обезщетенията за безработица.

В резултат на промените се очаква дефицитът в държавното обществено осигуряване да се преодолее през 2017 година. След това да започне да се натрупва излишък във фондовете на ДОО до 2035 г. Поради влошените демографски тенденции след 2035 година отново ще започне да се формира дефицит, който може да се покрива от средствата, които ще се натрупват в "Сребърния фонд" до 2035 година, коментират от пресслужбата на кабинета.

Със законопроекта се предлага промяна в разпоредбата на Кодекса на труда, с която се създава възможност за прекратяване на трудовото правоотношение, възникнало след като работникът или служителят е придобил и упражнил правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от правното основание от Кодекса за социално осигуряване, на което е придобито това право. Така тази разпоредба ще се отнася за всички хора, а не само за тези, които са се възползвали от възможността за ранно пенсиониране.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...