Приходите в бюджета от онлайн хазарт спадат драстично

15.02.2011 | 12:25
по статията работи: Апостол Апостолов
Експерти: Новият проектозакон за хазарта има редица дискриминационни изисквания
Приходите в бюджета от онлайн хазарт спадат драстично

Приходите в бюджета на България от онлайн хазарт спадат драстично. Основната причина е, че в момента постъпленията не се облагат с данъци поради липсата на законова рамка. 13 млн. лв. по-малко данъчни приходи от казина и игрални зали са влезли в хазната през 2009 г. в сравнение с 2008 г. Тенденцията за спад на държавните приходи за хазарт се запазва и през 2010 г. и 2011 г. Това прогнозираха днес на конференция в София за перспективите пред онлайн развлекателната индустрия у нас. Обсъдени бяха възможностите за създаване на по-добра регулация на онлайн залаганията на територията на страната. Участие взеха водещи европейски експерти от Комисията по хазарта на Великобритания и от Асоциацията за онлайн хазарт, представляваща най-големите международни онлайн оператори.

Според изследване на консултантската компания H2 Gambling Capital за 2009 г. в България има над 130 000 потребители на онлайн хазартни игри.

Oбщата печалба възлиза на около 22 млн. евро. Прогнозите сочат, че през 2012 г. тя ще достигне 37 млн. евро.

Според участниците в дискусията, начинът държавата да започне да събира данъци от онлайн залаганията на български играчи, е да започне да регулира прозрачно този бизнес.

Нов проектозакон за хазарта

В момента има изготвен нов проектозакон за хазарта, който се предвижда да обхване онлайн залаганията. В него обаче има редица дискриминационни изисквания като: изискване сървърите на чуждестранните компании за онлайн залгания да са разположени на територията на страната; банковата сметка на чуждестранните компании за приемане на залози и плащане на печалби да е в българска банка; всички компании, които кандидатстват за лиценз в България, да имат офлайн пунктове за приемане на залози във всяка област на страната и др., отчетоха на дискусията.

Проектозаконът много прилича по изисквания на подобни нормативни актове, които се разработват в момента в Полша, Румъния и др. страни от ЕС. Част от тези страни вече са санкционирани от Европейската комисия (ЕК) за това, че техните проектозакони са дискриминационни спрямо чуждестранни компании и не отговарят на правилата за единен европейски пазар в рамките на ЕС, предупредиха от бранша.

Успешна практика

В повечето страни в ЕС онлайн залаганията вече се регулират и дават достатъчно примери, които могат да бъдат анализирани при съставянето на новия Закон за хазарта. Наскоро Италия е приела нов закон за онлайн хазарта и е въвела лицензионен режим за фирмите, които предлагат онлайн хазартни услуги в страната, облагайки ги с 20% данък върху брутната печалба. Тази законодателна промяна е довела до многократно увеличение на приходите от онлайн залагания - от 127 млн. долара през 2007 г. до над 550 млн. долара през 2010 г.

Ако българското правителство въведе лицензионен режим, който предлага на фирмите за онлайн залагания честен начин да работят законно като в Италия, повечето от тях ще се лицензират и ще плащат данъци у нас. В противен случай онлайн операторите ще продължат да работят без лиценз, като българските клиенти пак ще имат достъп до техните сайтове и ще могат да използват услуги им, но без в България да влизат данъци. Добрата регулация на пазара на онлайн залагания ще донесе на България годишни приходи от данъци в размер на десетки милиони лева, в зависимост от специфичните ставки, в ситуация на икономическа криза, категорични са експертите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...