Продажбите на дребно във Великобритания отбелязаха изненадващо голям спад през декември, но въпреки това бележат все още добро повишение в рамките на последното за миналата година тримесечие, показват данни на британската официална статистика ONS.
Обемът на продажбите на дребно се сви през декември с цели 1,9% на месечна база при прогноза за доста по-сдържано понижение с 0,1% и след тяхно повишение с 0,1% през ноември. Това представлява най-солиден спад при търговията на дребно от април 2012 година насам, отчита ONS.
На годишна база растежът на британските продажби на дребно се забави рязко до 4,3% от 5,7% месец по-рано и при очаквания за повишение със 7,2 на сто, но въпреки това остава на позитивна територия за 44-ти пореден месец.
Според ONS намаленият оборот на дребно през декември се дължи в най-голяма степен на спад при продажбите на стоки за домакинствата (с цели 7,3%), както и при продажбите на дрехи и на обувни принадлежности (спад с 3,7%).
Изключвайки горивата, продажбите на дребно на Острова се понижиха с 2% спрямо ноември, когато те нараснаха с 0,5% при прогноза на финансовите пазари за понижение с 0,3%, като на годишна база растежът в търговията на дребно без горивата се забави до 4,9% от 6,6% през предходния месец при очаквания за доста по-солиден растеж от 7,6 на сто.
Въпреки доста слабите данни продажбите на дребно през последното тримесечие на 2016 година нарастват с 1,2% на тримесечна база и с 5,6% на годишна база, което означава, че търговията на дребно ще продължава да допринася за икономическия растеж на Великобритания и в края на отминалата година. Според ONS продажбите на дребно през периода от октомври до края на декември ще допринесат с 0,1% към растежа на БВП през четвъртото тримесечие на 2016 година.
Трябва да се има предвид, че британските потребители все още изглеждат до голяма степен незасегнати от перспективата за "Брекзит" след проведения на 23-ти юни референдума в подкрепа за излизане на страната от ЕС, като продажбите на дребно нараснаха изненадващо силно през лятото и началото на есента, достигайки дори до 14-годишен връх през октомври.
Мнозина икономисти и анализатори обаче предупреждават, че силното повишение на инфлацията, в резултат на обезценяващата се британска лира и очакваното от тях известно забавяне на трудовия пазар, може да накара потребителите да ограничат техните разходи през следващите месеци. Някои от тях също така изразяват загриженост, че британските домакинства трупат все по-големи задължения, създавайки потенциална уязвимост за тяхното обслужване на фона на предстоящите сложни и продължителни преговори за развода на Великобритания с ЕС. Те цитират данни на Английската централна банка, според които необезпечените заеми на британците са ударили през ноември близо 12-годишен връх.
Британската лира реагира негативно на днешните изненадващо слаби данни, понижавайки се в рамките на деня с 0,4% към 1,2282 щатски долара и с 0,25% спрямо еврото, което поскъпна към 0,8666 паунда.