България с нови условия около АЕЦ "Белене"
На 1 юни, когато трябваше да бъде парафиран окончателният договор за изграждането на АЕЦ "Белене", българската страна е изпратила официално писмо на руския изпълнител, че в резултат на два месеца преговори не е постигната договореност. Това съобщи тази сутрин министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в ефира на "Нова телевизия".
Преговорите продължават, каза той и уточни, че България е поставила четири условия:
Първо, отразяването на изискванията за безопасност в светлината на новите критерии, стрес-тестове и т.н., как те са отразени в техническия проект. Второ, върху преработването на проектодоговора по начин, който да направи възможен в него да влезе и външен инвеститор. Това във финансите се казва договорът да бъде банкируем. И третото е нов финансов модел, който включва осъвременено пазарно изследване, структура на финансирането и начин на определяне на цената... Искаме и подробности за предложеното от тях финансиране.
В началото на април шефът на НЕК Красимир Първанов подписа "забранена" клауза с "Атомстройекспорт", според която на 1 юни се парафира Договор за изпълнение, доставка и строителство на АЕЦ "Белене", а на 1 юли се подписва, припомня Mediapool.bg. Избухналият скандал приключи с уволнението на Първанов и последно предупреждение за Трайков от страна на премиера Бойко Борисов. Топката беше прехвърлена в полето на консултанта HSBC, който трябва да каже изгоден ли е проектът и да привлече инвеститори. Консултантът все още не се е произнесъл, но миналата седмица министър Трайков заяви, че ще трябват още 2-3 месеца преговори с руския изпълнител, както и пренаписване на договора за "Белене".
"Атомстройекспорт": Няма нужда от нов договор, а от определяне на цената
С "Атомстройекспорт" не е говорено за написване на нов договор за строителството на АЕЦ "Белене". Това заяви пред журналисти Генадий Тепкян - вицепрезидент на руската държавна компания. Той е сред участниците в Международната ядрена конференция "Българската атомна енергетика - национална, регионална и световна енергийна сигурност" във Варна.
Тепкян бе помолен да коментира изявлението на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, че вероятно ще трябва да представим нов проект на договора за АЕЦ "Белене", защото според консултанта HSBS сегашният проект за изпълнение, доставка и строителство на централата не е договор за централа, която трябва да работи на пазарен принцип.
Според Тепкян подписаният през 2008 г. контракт няма нужда от пренаписване, а от определяне на цената, по която обаче все още не може да се постигне никакъв напредък, тъй като от НЕК не давали никакви разчети за образуването на крайната цена. Представителят на АСЕ предупреди,че всяко забавяне на старта на проекта го оскъпява с 4.5% на всеки шест месеца и безсмислено се губят пари.
За започване на строежа на централата вече се посочва март 2012 г., а това е трябвало да стане през март 2009 г., съгласно предишни споразумения, посочи представителят на руската държавна компания. Той обаче не пожела да се ангажира този път с коментари за евентуално съдене на България и търсене на компенсации за неизпълнение на договора.
В отговор на въпрос за нежеланието на АСЕ да се пренаписва договорът, министър Трайков коментира: Какво означава не иска? Това е нашата позиция в преговорите и това е ясно изразена позиция.
Проведохме работно съвещание преди два дни с представители на консултанта по проекта - британската банка HSBS, но от тяхна страна не дойде предложение да се пише нов договор. Договорът за АЕЦ "Белене" е изготвен въз основа на FIDIC (стандартен договор за извършване на дейност,сключен между две страни) и никакви изисквания от страна на ЕС или друга страна не могат да го променят, коментира още по отношние на договора вицепрезидентът на "Атомстройекспорт", информира БТА.
Ако има предложение за промяна на този договор, то руската страна ще го разгледа и може би ще се съгласи, но досега такова не е постъпвало.
Без стрес-тестове за АЕЦ "Белене". Проектът най-вероятно ще се оскъпи
Въпреки че засега ЕК не изисква прилагането на такива тестове спрямо проекта АЕЦ "Белене", АЯР е изискала от НЕК да бъде направен самостоятелен анализ върху безопасността на проекта съобразно тестовете, възложени от ЕК. Централата край Белене не попада в обхвата на европейските стрес тестове, защото се предполага, че в изграждането на централата ще бъдат заложени изискванията на Брюксел за безопасност, информира Дневник.bg.
Това стана ясно от думите на председателя на Агенцията за ядрено регулиране /АЯР/ Сергей Цочев при откриването на форума. Той добави, че от вчера - 1 юни са започнали стрес-тестовете на АЕЦ "Козлодуй".
Провеждането на стрес тестове във всички 143 ядрени централи в ЕС стана задължително след тежката ядрена авария край Фукушима през март. Европейският съюз прие специални критерии, по които ще се проведе проверката, която започна на 1 юни. Очаква се първите официални резултати от нея да бъдат обявени в края на годината, а окончателният доклад - в средата на следващата.
Евродепутатът от ГЕРБ Владимир Уручев коментира пред журналисти, че АЯР не може да не отчете при одобряването на проекта за АЕЦ "Белене" стрес -тестовете, които ще се проведат във всички европейски атомни централи, и паралелно подготвяните ядрени стандарти на Евросъюза изисквания, които се очаква да бъдат приети през 2012 г. Той обаче призна, че засилените изисквания за безопасност на европейските реактори ще оскъпят и "Белене", и удължаването на живота на V и VІ блок на АЕЦ "Козлодуй".
Политически коментари
Президентът Георги Първанов, който през 2006 г. заедно с тогавашния руски президент Владимир Путин договори "Големия шлем" на трите големи енергийни проекти с Русия, изпрати поздравителен адрес до атомния форум, в който акцентира на АЕЦ "Белене".
Форумът се провежда преди старта на АЕЦ "Белене", която е в най-напреднала фаза на развитие от всички ядрени проекти в ЕС, притежаваща доклад за оценка на въздействието върху околната среда и одобрение от Европейската комисия. АЕЦ "Белене" ще е една от трите ядрени централи в Европа от поколение 3 и 3+ в Евросъюза, посочи държавният глава в писмото си.
Първанов очевидно е проспал развитията от март насам, когато ЕК заяви, че ще преразгледа одобрението си за АЕЦ "Белене" и че предстои изработването на нови, завишени стандарти за ядрена безопасност. Другият спорен момент е какво поколение са руските реактори, предназначени за "Белене". Те са базирани на модел от поколение 2 от 1992 г., който впоследствие е усъвършенстван, но редица независими експерти смятат, че не е поколение 3.
Русия и България се разбраха да не политизират въпроса за изграждането на втората българска атомна централа в Белене с участието на руски компании. Това съобщи междувременно руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Проблемите, свързани със сигурността на атомната енергетика, безспорно придобиват днес особено голямо значение, изтъкна първият дипломат на Русия след разговор с българския си колега Николай Младенов в Москва.
Руски специалисти извършиха много строги стрес тестове във всички АЕЦ. И ще прилагаме аналогичен подход към нивото на сигурността във всички АЕЦ, които строим в чужбина с нашите партньори. Въпросите, свързани с гарантиране на сигурността, изцяло засягат проекта за АЕЦ в Белене. Днес се разбрахме, че експертите трябва да се занимават с тези проблеми и политизация на въпроса не бива да има", подчерта руският външен министър.