Протестират срещу високите цени на горивата

25.03.2012 | 11:07
по статията работи: Лили Бончева
Събитието в София, Пазарджик, Благоевград, Бургас, Перник, Сливен, Велико Търново и Варна ще се проведе под надслов "Не на безумните цени на горивата и безобразно ниския стандарт на живот в България!"
Протестират срещу високите цени на горивата
Снимка: Булфото

Днес (25 март) в няколко български града ще се проведе нов протест срещу високите цени на горивата. Събитието е организирано от гражданско сдружение "Сила".

Протестът ще се проведе под надслов "Не на безумните цени на горивата и безобразно ниския стандарт на живот в България!", а началото му е предвидено за 15:00 часа.

Гражданско сдружение "Сила" отново поставя на дневен ред своите 8 изисквания за промяна на ситуацията с горивата:

  • либерализиране на вноса на горива в България
  • премахване на данъка върху акциза. Промяна в закона за ДДС, в който акцизът се облага с ДДС. По този начин ДДС не се намалява, а цената на горивата за вътрешният пазар ще се понижи с 22 стотинки на литър. Намаляване на ДДС върху горивата от 20% на 16% като антикризисна мярка за период от четири календарни години, считано от март тази година до март 2016 година. Така цената на горивата към крайният потребител ще да падне с още 23 стотинки на литър.
  • граничен контрол (да има информация коя фирма какъв внос осъществява и какво е качеството на внесеното гориво).
  • граждански контрол на качеството на нефта, който внасят/произвежда "Лукойл", като гражданите, които контролират този процес, да са представители от съюз "СИЛА" и да се сменят на всеки четири месеца.
  • проверка на количеството "светли горива" в нефта (AP-то на бензин дизел и % остатъчен продукт - LPG).
  • да се приеме като временна мярка в производството по чл. 21 от Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) срещу "Лукойл България" (и чл.15), "Ромпетрол България", "Нафтекс Петрол" и "ОМВ България" незабавен мораториум върху цените на бензин и дизел на едро и дребно, на основание чл.56 (1) от ЗЗК.
  • да се предприемат адекватни и навременни постъпки за постигане на междуправителствено споразумение за съхранение на запаси от горива на територията на друга страна-членка. България е една от 3-те държави в ЕС, която все още няма такова споразумение. Ако го имаме, ще се облекчи финансовата тежест върху предприятията за достигане на минималния резерв, което пряко влияе на цената към потребителя.
  • да се разгледа възможността за изграждане на държавни данъчни складове, които да предоставят равни условия за ползване от вносителите на горива в България.

От "Сила" искат да бъде премахнато вредното влияние на монопола, "който трови пазара на горива в България". Движението дава справка от Европейския енергиен портал към 27 февруари, според която България търгува с едни от най-високи цени на петрол от страните членки в еврозоната, като доставната му цена (FOB) е по-висока включително и от тази в държавите с най-високи доставни цени на горивата - Великобритания, Германия, Швейцария и Португалия.

Към 27 март изкупната цена на дизела, без включени в нея акциз и ДДС, е - в България - 0,601 евро за литър; във Великобритания - 0,586 евро за литър; в Германия - 0,586 евро за литър; в Швеция - 0,591 евро за литър.

Протести днес ще се проведат в София, Пазарджик, Благоевград, Бургас, Перник, Сливен, Велико Търново и Варна.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...