Протестиращи срещу приватизацията на БДЖ: Това е национално предателство

23.11.2012 | 08:55
по статията работи: Петя Бързилска
На протеста за "Товарни превози" се събраха около 20 активисти
Протестиращи срещу приватизацията на БДЖ: Това е национално предателство

"Това, което се случва с БДЖ е абсолютно неприемливо, това е едно съсипване на България. В България приватизацията означава само едно – ликвидация и унищожение. Ние искаме да спасим едно от последните български предприятия, които принадлежат на всички българи". Това каза един от протестиращите, събрали се пред сградата на Агенцията по приватизацията за митинг против приватизацията на БДЖ "Товарни превози", предаде БГНЕС.

Демонстрацията срещу приватизацията на БДЖ "Товарни превози" беше организирана от Гражданската инициатива за обществен и релсов транспорт.

Протестът не събра много участници, а присъстващите около 20 активисти се събраха около инициалите БДЖ, изписани със свещи пред входа на сградата. Протестиращите носеха и трансперант с надпис "БДЖ за хората, не за корпорациите".

Според нас цялата процедура за приватизация е незаконна. "В него (в закона за следприватизационен контрол) има един списък, забранителен, с предприятия, които не трябва да бъдат приватизирани. Или ако се приватизират, трябва да има специално решение на Народното събрание. За БДЖ такова решение, доколкото знаем, не е взето и БДЖ продължава да фигурира в този списък под номер 139", обясни той.

Самата държава не спазва законите, които е приела, а това е изключително безобразие, коментира протестиращият. Според нас цялата приватизация в България е направена абсолютно незаконно, без да се питат българските граждани дали искат самата приватизация. Той посочи Кремиковци и БТК като пример за лоши резултати и фалит на дружества след приватизация.

Протестиращите обявиха за "смешна" сумата от 100 млн. лв., около която се очаква да бъде приватизирано "Товарни превози". Според тях само вагоните на дружеството струват над 600 млн. лв., а така българската държава ще бъде ощетена с над 1 млрд. лв. през следващите 10 години, защото дълговете на предприятието ще трябва да бъдат погасени от гражданите.

"Финансовото състояние на БДЖ се подобрява и загубата на дружеството за първите десет месеца на годината е 14,5 млн. лева. Това е намаление с 16 млн. спрямо същия период на миналата година", заяви от своя страна вчера председателят на борда на директорите на "Холдинг БДЖ" Владимир Владимиров пред БНР.

Владимиров каза още, че приватизацията би била положителна за държавата. Поради забавянето ѝ сега "Товарни превози" струва по-малко, отколкото преди една година. Според него, ако дружеството бъде продадено, получените пари ще отидат за погасяване на задълженията на железниците.

Това, което се опитват да направят с БДЖ е национално предателство, каза друг от протестиращите вчера. Това е отрасъл от държавната сигурност, не трябва да минава в корпоративни ръце, добави той. Предложението на активиста е вместо да се приватизира, "Товарни превози" да бъде закупено под формата на акции от гражданите. И на своя страна акционерите да решават съдбата на компанията.

Във всяка една държава в света железниците имат преимуществено държавно участие, това не е случайно, продължи протестиращият. "Това е най-енергийно ефективният транспорт, в страна като нашата с развита железопътна мрежа и неразвита пътна мрежа би следвало транзита да се транзитира по железния път. Но някой това не го устройва – горивната мафия и магистралите", заяви той. За да заработят нечии магистрали, трябва някой да ликвидира железниците, смята активистът.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...