Промяната с така наречения „избор“ за прехвърляне на индивидуалните партиди от пенсионните фондове в НОИ беше резултат от пазарлък между ГЕРБ и синдикатите – ние няма да пипаме възрастта за пенсиониране на работещите в 1 и 2 категория труд, а вие ще подкрепите една част от парите във втория стълб да се прехвърлят в НОИ, сега в Сребърния фонд. Това заяви бившият социален министър проф. Йордан Христосков.
Според него всичко това са пазарлъци, от които печелят синдикатите, които така ще задържат подкрепата си, и ГЕРБ – тъй като някакъв частен финансов ресурс минава в държавния фонд и ще им осигури известен комфорт при управлението.
По думите му обаче това е един много сериозен пробив, смяна на модела.
Проф. Христосков обясни, че по този начин губят хората, тъй като една част ще бъдат подлъгани да си прехвърлят парите в НОИ. Губи също и НОИ, защото към обществения фонд ще се прехвърлят хората, които имат много малки спестявания в сметките си. Така НОИ ще получи бъдещи задължения, които трудно ще може да изпълни и има риск да се превърне в пирамида от обещания, които са неизпълними.
„Политиците говорят, че в НОИ пенсиите били гарантирани. Как са гарантирани – с нашите данъци“, каза бившият социален министгър.
Той обясни, че през 2000-та година със смяната на модела задължителното осигуряване беше разделено на две части. Едната част отива в НОИ по т.нар. разпределителен модел – от работещото поколение към възрастните. Втората част на задължителното осигуряване е чрез капитализация на част от вноските. Така тези хора имат възможност да получават пенсия от два източника и от НОИ, и от личните си натрупвания, плюс възможността колкото по-късно се пенсионират тази сума да бъде по-висока, плюс възможността тази сума да се наследява от техните близки – нещо, което при НОИ е под условие. В момента, в който тази задължително капиталова част я превръщаш в доброволна, нещо повече, започваш да противопоставяш двете системи – капиталовата с индивидуалните партиди и НОИ , ти дискредитираш капиталовото осигуряване, включително с непремерени приказки и обвинения към пенсионно-осигурителните дружества.
„Очевидно е, че тук има някакви задни цели. А те са някакви пари от тези 8 млрд. лева да отидат в публичната система , за да може да се закърпят някакви дупки, за да можем да се закрепим на власт. А това са целеви пари. По-добре е обратното – да засилваме този спестовен елемент, защото това мотивира хората да участват в системата“, заяви проф. Христосков.
Цялото интервю с проф. Йордан Христосков може да прочетете в iNews.bg