Първанов: Трудно ще имаме работещо правителство

22.06.2009 | 16:52
по статията работи:
Президентът атакува политическите партии от скалния град Перперикон. Според него идеята за мажоритарния вот е опорочена
Първанов: Трудно ще имаме работещо правителство


Президентът Георги Първанов предупреди за предстоящи трудности при сформирането на новия кабинет и изрази дълбоко разочарование от неглижирането на идеята за мажоритарния вот.

Държавният глава атакува партиите на самия връх на Скалния град на траките Перперикон, където се изкачи, за да открие Деветия международен артфестивал, на който той е патрон.

„В разгара на изборите не бих си позволил да правя негативни прогнози, но имам своите опасения и те не са изсмукани от пръстите. И ако преди една година, когато коментирах тези неща, мнозина ги поставяха под съмнение, сега имаме реалните данни от евроизборите", подчерта Първанов, цитиран от БГНЕС.

Според него дори избирателната активност да е по-висока, дори и някои от основните партии, които ще бъдат мандатоносители, да коригират резултатите си, радикални промени в съотношението нямало да настъпят.

„Така че, при това статукво ще бъде много трудно да се направи работещо правителство. А това правителство ни е изключително необходимо в условията на икономическа криза. Казвал съм го и пак ще повторя - икономическа криза плюс политическа нестабилност означава да се върнем години назад, може би в самото начало на прехода", посочи Първанов.

Той разкри, че с всеки изминал ден се разочарова все повече от начина, по който се реализира идеята за мажоритарните избори, като уточни, че това е не само заради закона, който ограничи броя на мажоритарните кандидати до 31.

"Това е най-малката беля. Имам усещането, че партиите не разбраха дълбокия смисъл на идеята и вместо да отворят ветрилото и да поканят хора, утвърдени с обществено лидерство, с доказан управленски опит и качества, те заложиха на партийни кандидатури. 90 на сто от мажоритарните кандидати са хора от партиите", подчерта държавният глава.

Според него така се решават вътрешнопартийни проблеми, което е действително неглижиране на самата идея за личностния избор.

Първанов допуска, че това може да окаже неблагоприятно влияние върху окончателните резултати на тези избори. Това според него означава, че и партиите, и обществото още не са узрели за тази идея. Той самият очаквал появата на повече инициативни комитети, на спонтанно издигнати хора не само на централно ниво.

"И местни, регионални лидери трябваше да пробват силите си, макар че никак не е лесно да се изправят срещу партийните щабове. Но без съмнение партиите не просто не са узрели, те не искат да има мажоритарност, те искат да си командват, макар и малките парламентарни групи, които ще имат очевидно в следващия парламент", така президентът открито нападна партиите.

Помолен да коментира т.нар. процес на "галевизация" на обществото, Първанов отказа да го персонифицира, но посочи, че без съмнение кандидатирането на хора, които по една или друга причина са привлечени под съдебна отговорност, това само по себе си е една сериозна провокация към утвърдените демократични принципи, провокация към държавата и обществото.

„Разбира се, това не е измислен от нас конституционен принцип всеки да бъде невинен до доказване на противното. Ние трябва да имаме буфери, които да не позволяват и в бъдеще управляващите или имащите влияние да използват съдебната власт, да използват конюнктурата за атака срещу политическия опонент", каза още президентът.

Според него такъв риск винаги има и поне го е имало в миналото, сега в по-малка степен, отколкото преди 10 години. Той обаче изложи две посоки на необходимите промени в това отношение. Първанов обяви, че съответният член от закона трябва да бъде коригиран, защото сега нещата са по-различни, отколкото през 2001 г., когато е бил приет този член.

„При наличието на две възможни решения на съда аз мисля, че има достатъчно гаранции да не се допусне подобна политическа репресия. От друга страна, за да се избегнат подобни манипулации, мисля, че бъдещият законодател трябва да промени нещата така, че да сложи бариера пред амбициите на хора, заподозрени в тежки престъпления", каза държавният глава.

Той постави специален акцент и върху обществено-политическата страна на проблема, като отправи два апела.

„Моят апел е към гражданите - да осъзнаят, че това е един Рубикон. Ако ние сега допуснем хора, които имат тежки грехове, те не просто ще очернят образа на България с присъствието си в парламента, но и ще накърнят представата ни за демокрация много по-трайно и по-дълбоко, отколкото досега. Затова всеки избирател трябва да гласува по съвест", подчерта Първанов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...