Първанов препоръча тройна коалиция

07.07.2009 | 12:07
по статията работи:
Парламентът ще бъде свикан на 14 юли. Президентът определи победата на ГЕРБ като "солидна и внушителна"
Първанов препоръча тройна коалиция

Президентът Георги Първанов коментира днес на среща с медиите резултите от изборите. Той определи победата на ГЕРБ като категорична, а загубата на БСП като тежка. Въпреки убедителните резултати обаче, според него, по-стабилна би била една тройна, а не двойна коалиция, предаде БНТ. Държавният глава каза, че очаква от новото управление приемственост, спешни антикризисни мерки, продължаване на реформата в партийната система и туширане на опитите за радикализация на обществото на етническа основа. Парламентът ще бъде свикан на 14 юли и мандатът ще бъде връчен буквално няколко дни по-късно, но това трябва да бъде решено в диалог с бъдещия премиер.

 

Победата на ГЕРБ е солидна и внушителна. Искрено се надявам този висок кредит на доверие да бъде оправдан, заяви Първанов, цитиран от Агенция „Фокус".

За трети пореден път управляващите изкарват пълен мандат. Това e трайна тенденция към налагане на политическа стабилност, добави държавният глава. Той пожела на ГЕРБ да изкарат успешен мандат и да отговорят на очакваните затруднения.

Много е важно да бъде разчетен знакът на избирателя от 5 юли. Очевидно избирателите показват, че искат ясен субект, който да понесе своята отговорност в условия на криза. Вотът показва, че на преден план избирателят залага на една политическа формация, чиято отговорност за излизане от кризата наистина ще бъде определяща. Приемам вота и като една подкрепа на заявката за промяна, обясни Първанов.

Надявам се че е отминало времето, когато всяко ново правителство идва, зачерква направеното от предишното и започва на чисто. Трябва да бъдат развити досега водени добри политики. Една държава без приемственост не може да функционира. Още повече, че сме в условия на криза. По-важно е да се оцени и онова позитивно, което сегашното правителство направи, за да може България да не стои в епицентъра, обясни още днес държавният глава.

 

1508713136_400

Снимка: БТА

Парламентът ще бъде свикан на 14 юли и мандатът ще бъде връчен буквално няколко дни по-късно, но това трябва да бъде решено в диалог с бъдещия премиер. Всички ние бързаме, но аз не искам да го притискам със срок. Ако той има готовност, аз няма да се бавя нито миг. Това каза още президентът Георги Първанов. „Аз ще работят с всяко ръководство на парламента", заяви Първанов.

Той добави, че в Европейската комисия (ЕК) и в страните-членки в Европейския съюз (ЕС) върви дебат за промяна в механизма за оценка на напредъка и сътрудничество. Това предполага максимално мобилизиране на силите на онези хора, чиито гласове се чуват в Брюксел, каза Първанов.

Не съветвам да има неглежиращо отношение към Меглена Кунева. Хора като нея и Соломон Паси трябва да бъдат впрегнати към промяна на отношението на ЕС към България, добави той.

В рамките на днешната среща президентът Първанов призова новите управляващи да спрат процеса на радикализирането на българското общество на етническа основа. По думите на държавния глава това не е само анти-ДПС говорене.

„Има откровено антитурско, антиромско говорене, реторика, което насочва търсенето на вината към другия, към различния. Това е опасна тенденция, нито европейска, нито пък отговаря на българските традиции. Нужно е успокояване, а не изостряне на отношенията”, каза Първанов.

Президентската институция ще следва своята принципна позиция за работа с останалите институции, увери държавният глава. Готов съм да споделя и отговорността за непопулярни мерки на други институции в името на националния интерес, каза още той.

Първанов заяви, че държи на диалога с бъдещия премиер. „Тези 8 години сме имали много спорове, но винаги сме запазвали добрия тон. Винаги сме достигали до онези решения, които са добре за България”, каза още той.

„Все още не познавам антикризисната програма на ГЕРБ, но новото правителство трябва да излезе с максимално развити идеи за излизане от кризата. То няма да има този комфорт, тъй като кризата ни притиска и някои общи мерки за преодоляване на кризата трябва да бъдат приети още в първите дни от работата на парламента", добави Първанов.

Държавният глава Георги Първанов изрази подкрепа към лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и неговите намерения да съкрати част от висшата администрация, както и за мнението на Борисов за участието в бордовете.


„Това е важен, морален знак. Това, че няма да има 15 заместник-министри или 3 министерства, които имат символична администрация, няма да напълни дупката с приходи”, коментира Първанов. „Това не е достатъчно - бордовете да получават по една заплата. Много по-важно е там да се изпратят качествени хора, които знаят за какво става дума. Не намирам за нормално един журналист да отиде да управлява”, каза още той.

След президентските избори това е най-мажоритарният избор, просто защото гласуваха за Бойко Борисов. Това отчете още президентът днес.

По думите на държавния глава хората навсякъде гласуваха за Бойко Борисов, а не за конкретните кандидати на ГЕРБ. Борисов е натоварен не само с очакванията към партията, но и е натоварен много в личен план.

Важно е да не се поддадем на скептицизма, който ще се опита да спре идеите за промени в политическия модел. Промени са необходими. Нека да ги предложи мнозинството, каза Първанов.

По повод мажоритарния вот Първанов каза, че ще бъде грешка, ако отречем необходимостта от мажоритарни избори. Има не малко листи, в които има видими различия в гласуването между мажоритарните кандидати и листите на партиите, каза той.

Смятам, че ще се наложи актуализация на бюджета. Въпреки това, много бих искал това да не бъде политическо мероприятие, заяви още Първанов.

Актуализацията е необходима, за да се направи една оценка като база за следващия бюджет. Да се направи преглед на разходите, на публичните финанси, за да може орязването да не бъде на калпак. Трябва да се види кои са приоритетите и на тяхна база да се изготви следващият бюджет, стана ясно още от думите на президента.

"Не е моя работа да коментирам кой и как ще поеме отговорността. Аз като партиен лидер съм го правил . При всеки загубен избор съм искал вот на доверие в партията. Нямам намерение да се занимавам с вътрешните проблеми на БСП. Тя е 100-годишна партия с традиции и механизми за решаването на такива проблеми", отчете още Първанов, цитиран от БГНЕС.

Нужно е да се активира идейният живот и да се активират структурите и отношенията в лявото пространство. Това са реалните проблеми на левицата, каза още държавният глава и добави: Отсътвието на БСП от властта ще им помогне да намерят решение на този въпрос.

"Вероятно Татяна Дончева изхожода от това, че навремето я наложих за член на Висшето ръководство и че я наложих за водач на листата в Габрово, въпреки съпротивата на местните хора там. И както се казва – няма ненаказано добро", коментира Първанов по повод вчерашните критики на Дончева, че Първанов ще определи новия лидер на партията.

Високо оценявам завръщането на Симеон Сакскобургготски и присъствието му в българската политика. Това отчете още президентът Георги Първанов, който беше помолен за коментар на подадената оставка на лидера на НДСВ.

Според държавния глава благодарение на личната роля на Сакскобургготски у нас беше установен климат на демократични, толерантни отношения даже между партии, които са идеологически различни. Симеон Сакскобургготски има важна роля в решаването на проблемите и постигането на членството ни в ЕС, каза Първанов. Подадената оставка на лидера на НДСВ държавният глава коментира с думите: „Оценявам неговата постъпка като много достойна".

Иван Искров доказа себе си като един солиден управител. Toй има личен принос за запазването на стабилността на нашите банки, както и на финансовата ни система. Това заяви още Първанов. Той беше помолен да коментира намеренията на бъдещия премиер за кадрови промени в някои от институциите.

„Аз лично се надявам, че новият премиер в диалог с управителя на БНБ, ще намерят начин да решат въпроса с взаимодействието между правителството и банката за решаването на тези тежки проблеми. Не смятам за целесъобразно в този момент да бъде направена тази промяна. Разбира се, премиерът има своето виждане и той ще трябва да поеме отговорността си. Но това би било тежък знак", каза Първанов.

По думите му трудно може да бъде обоснована една промяна, която е извършена в рамките на закона, но голяма част от тези назначения са станали с повече от година закъснение.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...