Руски журналист: Политическата конюнктура в България доминира при обсъждането на АЕЦ "Белене"

17.03.2011 | 15:03
по статията работи:
Вече вложените средства ще бъдат най-малката загуба за България при отказ от проекта, счита кореспондентът на ИТАР-ТАСС в София Игор Ленкин
Руски журналист: Политическата конюнктура в България доминира при обсъждането на АЕЦ "Белене"

Парите, които вече са вложени в подготовката на площадката за АЕЦ "Белене" ще бъдат най-малката загуба за България при отказ от проекта, посочва кореспондентът на ИТАР-ТАСС в София Игор Ленкин в интервю за руската медия "Вести Еф Ем".

Според различни изчисления вложените средства са между 600 млн. евро и 1 млрд. евро. Това обаче са минималните загуби, към тях трябва да се добави неустойката, която при замразяване на проекта ще трябва да се плати на Росатом и може да достигне около 300 млн. евро, отбелязва Ленкин.

В момента вариантът за замразяване не се обсъжда в "пряк текст", но неизвестно защо политическата конюнктура в България доминира при обсъждането на проекта за атомната централа, коментира журналистът. Поради тази причина засега не може да се гарантира, че АЕЦ "Белене" няма да се строи.

Построяването на атомната централа е въпрос на чест за българския премиер Бойко Борисов, тъй като според експертни оценки в противен случай - ако до 2017-2018 г. бъдат изведени от експлоатация енергийни мощности и не се построи АЕЦ "Белене" - цената на електроенергията в България ще нарасне 18 пъти. За населението, което и без това е бедно, подобно увеличение може да се превърне в истинска национална катастрофа, отбелязва кореспондентът на ИТАР-ТАСС.

От друга страна обаче според мнозина проектът не е безопасен, не е добре разработен, а зоната, в която се строи, е сеизмично опасна. Заради това проектът трябва да бъде допълнително проучен, но може и въобще да бъде отхвърлен. До 31 март България трябва да подпише 12-та поправка към споразумението за изграждане на централата. Ако поправката, разрешаваща продължаването на строителството, не бъде подписана, след тази дата "Ростатом" няма да има юридическа основа за работа в България.

Всъщност въпросът около АЕЦ "Белене" е абсолютно неясен, подчертава Ленкин. Според него като страничен наблюдател, както и според многобройни експерти, за България няма друга алтернатива освен развитие на атомната енергетика. Поради неизвестна причина обаче представители на десните партии от опозицията твърдят, че според експерти всички загуби могат да се компенсират за сметка на вятърната, слънчевата и хидроенергетиката.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...