С 49,7 хил. по-малко безработни са намерили работа между юли и септември. Броят на наетите лица през третото тримесечие на годината намалява с 2,2% спрямо предходното тримесечие, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Вероятно заради края на летния сезон по морето най-голям е спадът в областта на хотелиерството и ресторантьорството (с 19,5%), както и в областта на културата и спорта (с 13,6%). В същото време заради началото на новата учебна година през септември ръст има на наетите в сектор „Образование“ - 2,2%.
През деветия месец на годината хората, които са си намерили нова работа, наброяват 14,2 хил., което е с 0,6 на сто по-малко, отколкото през същия месец на 2013 г. Изчисленията на НСИ показват, че най-голямо намаление на наетите се наблюдава в икономическите дейности „Административни и спомагателни дейности“ (със 17,4 хил.), „Транспорт, складиране и пощи” (с 3,7 хил.), и „Строителство” (с 2,5 хил.).
Междувременно размерът на средната брутна работна заплата намалява през третото тримесечие на годината. За този период тя наброява 809 лв., което е с 1% по-малко, отколкото през периода между април и юни 2014 г. За месец юли средната брутна заплата е 815 лв., за август - 793 лв., а за септември - 820 лева.
Най-високо средно възнаграждение в размер на 1753 лв. получават заетите в областта на създаването и разпространението на информация и на далекосъобщенията. След тях се нареждат занимаващите се с производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия, които вземат средно по 1528 лв. на месец. Добре платени са и работещите във финансовия и застрахователния сектор. При тях средната брутна заплата е 1466 лв.
Данните на НСИ отчитат, че най-голямо намаление от 7,5 на сто на средното възнаграждение има в областта на финансите и застрахователната дейност. Заедно с това спад от 4,3 на сто има в производството и разпределението на електрическа и топлинна енергия.
В същото време най-ниско заплащане от средно 555 лв. получават заетите в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“. Само с лев повече вземат тези, които извършават административна и спомагателна дейност.
Според данните на НСИ икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление на средната месечна работна заплата, са „Финансови и застрахователни дейности” (със 7,5%), и „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива” (с 4,3%).
През третото тримесечие на 2014 г. средната месечна работна заплата нараства с 2,3% спрямо третото тримесечие на 2013 г., като най-голямо e увеличението в икономическите дейности „Добивна промишленост” и „Транспорт, складиране и пощи” - с по 6,2%. С най-значителен спад за този период е средната месечна заплата в икономическа дейност „Операции с недвижими имоти” - с 14,4%.