Германското правителство е получило информация, че САЩ може би са подслушвали мобилния телефон на канцлера Ангела Меркел, пише агенция „Ройтерс“. В следствие на това тя се е обадила на американския президент Барак Обама в сряда (23 октомври), за да поиска незабавно потвърждение.
Говорителят на Меркел заяви, че канцлерът е казала на Обама, че ако подобно подслушване наистина се е осъществило, това представлява сериозно нарушение на доверието между близки съюзници.
В отговор говорителят на Белия дом Джей Керни каза, че президентът е уверил Меркел, че САЩ „не следи, нито ще следи“ комуникацията на канцлера. Запитан дали подобно шпиониране се е случвало в миналото, Керни отказа да отговори на въпроса.
Британското издание "Гардиън" припомня, че Ангела Меркел е известна с това, че обича да използва мобилния си телефон много. На срещата на върха на ЕС през 2008 г. тогавашният президент на Франция Никола Саркози заяви, че си комуникира с германския канцлер единствено чрез разговори и съобщения по мобилния телефон. През 2009 г. в медийното пространство излезе информацията, че телефона на Меркел е бил снабден със специален чип, който не позволява подслушване.
Според "Ройтерс" френският президент Франсоа Оланд също се е свързал с Барак Обама по-рано през седмицата, след като френското издание "Льо Монд" излезе с информация, че американската агенция по сигурността (NSA) е подслушвла десетки хиляди телефонни обаждания само за един месец между декември 2012 г. и януари 2013 г. Оланд настоява въпросът да бъде включен в дневния ред на следващата среща на върха на ЕС, започваща днес (24 октомври).
Меркел не е единственият държавен лидер, чийто лични кореспонденции вероятно са били подслушвани. Пред миналия месец президентът на Бразилия Дилма Русев отмени посещение във Вашингтон, именно поради подобни разкрития.
Всички тези скандали с подслушването от страна на САЩ са свързани с разкрития, направени от бившия сътрудник на американските тайни служби Едуард Сноудън.
В същото време бивши представители на тайните служби смятат, че европейските реакции срещу американското подслушване пропускат факта, че всички държави го правят, пише агенция „Блумбърг“.
„Всички правителства събират информация за почти всички правителства“, казва Джон МакЛафин, бивш директор в ЦРУ. Според него това е нормална стратегия за властите в различните държави, тъй като те искат да са достатъчно гъвкави, когато вземат важни решения.
Директорът на националното разузнаване на САЩ Джеймс Клапър заяви на 22 октомври, че обвиненията в подслушването на над 70 млн. телефонни разговори на френски граждани са грешни. Той допълни, че САЩ събира информация, каквато събират и всички други държави.
Според Джон МакЛафин, ако американските тайни служби наистина са подслушвали мобилния телефон на Ангела Меркел, това не е поради враждебност или любопитство от личния й живот, а с цел да се разбере каква е позицията и по определени въпроси и отношенията между двете страни да бъдат по-продуктивни. Друга причина за евентуални подслушвания от страна на САЩ може би е засилената опасност от терористични атаки в Европа през миналата пролет, смята МакЛафин.
Друг представител на тайните служби, пожелал анонимност, също заявява, че правителствата се подслушват непрекъснато помежду си. Той допълва, че Франция е сред най-активните страни в това отношение.
Повечето експерти обаче смятат, че скандалът с американското подслушване има голяма вероятност да повлияе негативно върху сключването на споразумение за свободна търговия между САЩ и Европейския съюз. Пактът ще трябва да бъде одобрен от Европейския парламент, а разкритията от последните месеци със сигурност играят роля за формирането на позицията на евродепутатите. Фран Бъруел, вицепрезидент на Атлантическия съвет във Вашингтон, заявява, че ЕП няма да одобри сделката, освен ако не се постигне споразумение между САЩ и ЕС по отношение защита на личните данни.