Икономическият растеж на Китай се очаква да се забави през следващите две години главно поради затягане на вътрешната парична и лихвена политика, посочва Световната банка в свой актуализиран анализ за втората по сила световна икономика, публикуван във вторник.
Базираната във Вашингтон организация отбеляза, че икономиката на Китай е останала силна през отминаваща година, подкрепена от нарастващите доходи на домакинствата и от подобряването на външното търсене. С оглед на това Световната банка повиши леко прогнозата си за растежа на БВП през 2017-а до 6,8% от 6,7%.
Банката също така каза, че бизнес настроението се е засилило, създаването на работни места е продължило да се ускорява, а капиталовите изходящи потоци са се стабилизирали, докато местната валута (китайския юан) е поскъпнала спрямо щатския долар.
Въпреки всички това СВ предвижда ръстът на китайската икономика да се забави до 6,4% през следващата година и до 6,3% през 2019-а година, като тези прогнози са аналогичните на направените през октомври. Според Световната банка, благоразумната парична и лихвена политика, по-строгото регулиране на финансовия сектор и продължаващите усилия на правителството да ограничи темповете на задлъжнялост и нивата на финансов ливъридж, се очакват да допринесат за това прогнозирано забавяне на икономическия растеж.
Намаляването на фискалната и финансовата уязвимост вероятно ще доведе до по-бавен растеж на БВП в близко бъдеще, но ще подобри дългосрочните икономически перспективи на Китай, прогнозира важната международна институция. Световната банка също така отбеляза, че благоприятните икономически условия правят настоящото време доста подходящо за по-нататъшно намаляване на макроикономическите уязвимости и за провеждането на реформи, насочени към по-качествено, по-ефективно, по-справедливо и по-устойчиво развитие, както подчерта и самият китайски президент Си Дзинпин по време на 19-ия конгрес на управляващата Комунистическа партия, проведен през октомври.
Според базираната във Вашингтон финансова институция, основното предизвикателство пред Китай е именно преходът към по-справедлив и по-устойчив икономически растеж.