Източник: Vesti.ru. Превод: Атанас Атанасов, Sandanski1.com
Картата на световната енергетика ще се промени значително в най-близко бъдеще, след като трагедията в Япония предизвика масови атомни фобии.
Най-остро от всички реагира Европейският съюз (ЕС), на чиято територия има около 150 АЕЦ. В редица държави от ЕС започнаха екстремни проверки на безопасността им.
Германия изрази намерение изобщо да се откаже от ядрените централи, Швейцария преустанови строителството на нови, Белгия планира да съкрати броя им. В Австрия АЕЦ са забранени със закон.
САЩ приеха атомно-водородна инициатива, която предвижда разработката на ново поколение реактори съвместно с Южна Корея. Още по-интересна е перспективата за използването на термоядрения
синтез.
Как ще се развива световната енергетика в най-близко бъдеще?
Известно е, че след Чернобил европейците поискаха да се откажат от ядрената енергетика изобщо. Руският експерт Андрей Максимов обаче е на мнение, че това е невъзможно, особено за Япония, която няма
ресурси за други (освен атомния) сектори на енергетиката.
Енергията от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) струва много скъпо, обслужването им - също. Ето защо в близка перспектива (5-10 години) ВЕИ не могат да станат алтернатива, смята Максимов.
Според него основен вектор в сектора трябва да станат икономията на електроенергия и строителството на "умни" мрежи за пренос.
Андрей Максимов счита, че събитията във Фукушима ще ускорят развитието на технологиите за безопасност в сектора на атомната енергетика.