Секторът на ВЕИ бил пренаселен. МОСВ временно "спира билетите"

13.01.2010 | 20:47
по статията работи: Петър Чернев
Мораториумът ще продължи до приемането на нов план за ВЕИ. Ако не се вземат мерки, секторът е заплашен от съдбата на имотния бранш, счита министър Трайков
Секторът на ВЕИ бил пренаселен. МОСВ временно "спира билетите"

До август трябва да бъде приет Националният план за развитие на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Той ще бъде валиден до 2020 г. До приемането на този документ е възможно всички напълно нови проекти, които постъпят в Министерството на околната среда и водите (МОСВ), да бъдат спирани. Това стана ясно по време на среща между представители на екоминистерството, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) и бизнеса.

Яснота дали в крайна сметка ще бъде наложен мораториум върху новите проекти ще има в срок от около 10 дни.

Припомняме ви, в средата на декември 2009 г. от МОСВ обявиха, че е възможно временно да се преустанови одобряването на проекти за производство на енергия от ВЕИ. От бранша реагираха остро и заявиха, че това поставя сектора "в колапс". (Интервю по темата на Econ.bg може да прочетете тук). Испански инвеститор, който планира мащабно навлизане на българския пазар на зелена енергия, коментира пред Econ.bg, че ВЕИ са основни за икономическото развитие на България. Впоследвие от МИЕ дойде сигнал, че все пак мораториум няма да има, а само ще се затегне контролът върху проектите.

Днешната среща трябваше да изясни пред бизнеса позициите и вижданията на държавата за сектора.

Ресурсът в сектора е ограничен. За него има голямо търсене. Това донякъде е добър атестат за привлекателните базови условия, които се предлагат у нас, коментира министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той обясни, че до момента системата функционира по един неустойчив начин. Това състояние, ако не бъдат взети мерки, сериозно заплашва да придобие размерите на кризата от имотния бранш, заяви той.

Прекалено много билети за представлението са били продадени. Тази мярка, която предлага МОСВ, касае единствено проектите, които „все още не са си купили билет", коментира още Трайков. Той добави, че вследствие от задръстването на системата към днешна дата много малко потенциални инвеститори биха успели да придвижат напред проектите си. Министърът на околната среда и водите Нона Караджова подкрепи тезата на министър Трайков и добави, че за тези 5-6 месеца, през които ще бъде спряно приемането на нови проекти, системата ще получи възможност сама да се изчисти.

Приемането на Националния план за развитие на ВЕИ ще бъде добро за самите инвеститори. В този план ще бъдат посочени зоните, в които е откровенно неприемливо да се проявява инвестиционен интерес. Като цяло този документ ще осигури придвидимост на бизнеса, коментира още Караджова.

Тя добави, че хаосът в издаването на разрешителни за строеж на нови зелени мощности е сериозно налице. Вследствие на това за момента има постъпили заявления за строеж на 12 хил. мегавата нови мощности, като малка част от тях ще бъдат реализирани и "много надежди ще бъдат излъгани".

Националният план за развитие на ВЕИ ще осигури елемент на състезателност (това е ограничен обществен ресурс), срочност на разрешенията (потенциалните инвеститори няма да имат възможност да стоят на едно място безкрайно дълго време само и единствено, за да могат после да го препродадат) и гаранции за изпълнението. Това обясни още министър Трайков.

Трайков и Караджова подчертаха, че всички участници в днешното събитие са се обединили около тезата, че проблем има. Според Трайков този проблем не е от вчера и днес, а съществува от поне две години.

Ако в енергийния микс на страната бъдат включени повече от 20% енергия от вятър, то общата цена на тока ще се увеличи. Причините за това са няколко, сред които по-високата регулация и нуждата от осигуряване на друг маневрен източник, който може да бъде използван при нужда. Това стана ясно от думите на шефа на НЕК Георги Миков. Той обясни, че 20% енергия от вятър се равняват на около 1700-2000 мегавата енергия.

За момента електрическата компания е сключила договори за реализирането на около 1500 мегавата вятърни централи. Това според Миков означава, че България е изчерпала потенциала си за момента. Той добави, че за да се пренася вятърната енергия, ще е необходимо да бъдат монтирани и нови електропроводи на 400 киловата, което представлява допълнителна инвестиция.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...