Провелите се вчера преговори между синдикатите и работодателските организации за препоръчителния индекс за увеличение на работните заплати в частния сектор през 2008 г. са завършили без резултат. Въпреки това по време на тях е бил отбелязан съществен напредък.
Той е бил най-видим в желанието на двете страни за взаимни компромиси, с цел постигане на споразумение, което по възможност да бъде подписано до края на месеца, съобщиха от Българската стопанска камара.
Основните различния в позициите на двете страни са свързани с това:
- Дали заплатите да бъдат увеличени с единен индекс, както предлагат синдикатите, или индексът да е диференциран (по предложение на работодателите).
- Дали и четирите компонента на индекса да са на база отчетни данни (т.е. за изтеклата година), или два от тях (стопанска конюнктура и данъчно-осигурителна тежест) да се изчисляват на база прогнозни данни за текущата година (такова е предложението на работодателите);
- Дали при изчисляването на ръста на производителността на труда да бъде изключено селското стопанство (по предложение на синдикатите) и какъв процент от този ръст да се ползва във формулата за определяне на индекса за увеличение на заплатите (работодателите предлагат 50%, синдикатите 75%).