Правителството, подготвяйки бюджета за 2013 г., трябва да ореже от всички разходи с изключение на парите за пенсионерите и за социално слабите. Дори тези пари обаче не бива да се вдигат значително, въпреки че възрастните не живеят добре.
Това каза пред Нова телевизия професорът по приложна икономика Стив Ханке, известен в България като "бащата на валутния борд".
Пенсиите не трябва да се увеличават с повече от планираната инфлация. "Никой не живее добре по време на криза. Пенсиите трябва да запазят покупателното си ниво и да се индексират с инфлацията, може и малко повече, но всичко ще зависи от това как ще се подготви останалата част от бюджета ви за догодина", заяви икономистът.
През 1997 г. Ханке е съветник на президента Петър Стоянов, като предлага план с няколко точки за бързо излизане от кризата. Първата е въвеждането на по-строг вариант на дотогава въведения валутен борд.
Основният съвет на Стив Ханке към финансистите в момента е да режат разходи, за да не се върнем отново в 1996-1997 г. Съветът на професорът по икономика е в бюджета за догодина да не се залага преразход над 1%.
"Нямате особен избор. Ако искате да стабилност, трябва да харчите по-малко“, каза Ханке. Според него обаче не трябва да се стига до вдигане на данъци в България.
Страната ни се справя много добре в кризата, смята икономистът. Според него решението засега да не въвеждаме еврото е правилно.
Ханке също така е категоричен, че валутният борд е "котвата която помага да не ни отнесе финансовото цунами".
Може да ни повлияе евентуално разпадане на еврозоната. При колапс на еврото левът може да бъде обвързан обратно към долара. Въпреки това Ханке не
прогнозира край на еврото.