Много е вероятно България да построи нов реактор към единствената си атомна централа в Козлодуй. Страната е готова да започне проучването на инвеститорския интерес към новата мощност, която няма да е по-малка от 1000 мегавата. Това става ясно от интервю на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, дадено за агенция Reuters.
Строежът на нов реактор в Козлодуй е много реалистична опция. Има съвсем реален шанс да преминем към следващата фаза - оценяване на инвеститорския интерес и търсене на технически решения, коментира Трайков.
Reuters припомня, че миналата година проектът за строеж на втора атомна централа в Белене беше замразен, след като стратегическият инвеститор в проекта - немският концерн RWE, се оттегли поради финансови затруднения. Припомня се и нежеланието на новото правителство на Бойко Борисов, което встъпи във власт през лятото на миналата година, да иска заем за проекта в условия на криза.
По думите на Трайков проектът за нова мощност в Козлодуй трябва да се развива независимо от проекта "Белене": Няма съмнение, че строежът на нов реактор в централата в Козлодуй ще е по-лесен. Това е вън от всякакво съмнение. Защо някой е решил да строи втора централа в Белене? Мненията по въпроса са доста различни.
Мнението на министъра се потвърждава и от множество анализи, според които добавянето на нова мощност към централата в Козлодуй би било по-евтино и ефикасно решение за България.
За момента липсва осигурено финансиране за проекта АЕЦ "Белене". Той срещаше силната подкрепа на воденото от БСП правителство, което настояваше България да възвърне водещата си позиция на износител на енергия в региона, която заемаше до затварянето на четири от шестте блока на АЕЦ "Козлодуй", припомня още Reuters.
Според министър Трайчо Трайков съдбата на проекта "Белене" е в ръцете на инвеститорите: "Ако проектът привлече интерес на пазара и някой инвеститор реши да вложи пари в него, значи той може да се случи".