Топ 10 на държавите с най-големи запаси от нефт

26.07.2015 | 14:30
по статията работи: Георги Кусеров
Кои са петролните първенци на света?
Топ 10 на държавите с най-големи запаси от нефт
Снимка: Thinkstock/Guliver

След като Иран успя да достигне договорка за ядрената си програма с европейските представители на ООН, стана ясно, че персийската държава ще може да предлага нефта си на световния пазар. Това сериозно ще повлияе на петролния пазар в бъдеще. И все пак, кои са петролните гиганти на планетата?

В класацията по-долу, изготвена от Business Insider, базирана на данни на проучване на Barclays, посочва кои са десетте най-богати на нефт държави в света. 

10. Нигерия

Държавен резерв от нефт : 37,14 милиарда барела

Нефтът е основен източник на приходи за африканската държава от 1970 година насам. Въпреки това, Нигерия е изправена пред проблем заради спада в цената на ресурса от миналата година. Западноафриканската страна, която е една от най-големите икономики на Черния континент, трябва да се справя със сериозна конкуренция на нефтения пазар в лицето на Иран, Либия и др.

9. Либия 

Държавен резерв от нефт: 48,47 милиарда барела

Либийската икономика е почти изцяло зависима от енергетиката на страната. Продажбите на нефт и природен газ на северноафриканската държава остро се понижиха през 2014 г., след огромния протест на работниците на петролни пританища, които блокираха нефтените терминали и портове. Въпреки това Либия все още е сред държавите с най-много петролни запаси в света.

8. Русия

Държавен резерв от нефт : 80 милиарда барела

Настъпването на Иран на европейските петролни пазари може да се окаже много неприятно за Русия. Досега голяма част от Европа разчиташе на запасите на най-голямата по територия държава в света, но нещата може би ще се променят в близко бъдеще.

„Иран ще се състезава в Европа един срещу друг с Русия“, заяви директорът на Citigroup Ед Морс, в интервю за Bloomberg.

7. Обединени Арабски Емирства (ОАЕ)

Държавен резерв от нефт: 97,8 милиарда барела

ОАЕ е още една енергийно-зависима държава, която изцяло се модернизира преди около 30 години. Тогава в Емирствата бяха открити огромни находища на нефт. Държавата, разположена в югоизточната част на Арабския полуостров, е една от главните членки на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).

6. Кувейт

Държавен резерв от нефт: 104 милиарда барела

Почти половината от брутния вътрешен продукт (БВП) на Кувейт се дължи на износа на петрол. Държавата планира да произвежда по 4 милиона барела на ден до 2020г. Благодарене на санкциите, наложени върху Иран през 2012г., огромна част от азиатския петролен пазар бе завладян от черното злато, изнасяно от Кувейт.

5. Ирак

Държавен резерв от нефт : 140,3 милиарда барела

През 2014г., когато цените на горивата спаднаха драстично, Ирак загуби около 30% от прихода на държавата. Все пак през 2015 държава, която е един от най-големите производители на нефт и членка на ОПЕК, показа сериозен прогрес на нефтените пазари.

4. Иран

Държавен резерв от нефт : 157,3 милиарда барела

Иранският петрол е една от най-нашумелите теми в последно време. Анализатори вярват, че завръщането на Иран на петролните пазари най-вероятно ще понижи сериозно цената на горивата. Плюс това е възможно да има напрежение между Иран и Саудитска Арабия, както и Русия.

3. Канада 

Държавен резерв от нефт : 173,2 милиарда барела

Канада изнася своя петрол предимно към САЩ и Европа. Трябва да се отбележи, че северноамериканската държава е най-големият снабдител на нефт за Щатите.

Въпреки това се оказа, че канадският ресурс е наситен с повече химични елементи, които водят до изгарянето на по-висок процент вредни емисии. Това кара американците да се обръщат и към други петролни доставчици.

2. Саудитска Арабия

Държавен резерв от нефт : 268,4 милиарда барела

Саудитска Арабия бе един от най-големите играчи на петролния пазар през 2014 г. Саудитите успяха да направят огромни печалби от продажби на нефт. 

Наскоро пък държавата, заедно с други представители на ОПЕК, реши да изрази несъгласие с понижаването на цените на горивата.

1.  Венецуела

Държавен резерв от нефт: 297,7 милиарда барела

Венецуела все още остава изцяло зависима от продажбите си на петрол. 96% процента от печалбите от изност на южноамериканската страна идват от износа на черно злато, който се равнява на 40% от държавните приходи и 11% от БВП на страната.

Спадът в цената на горивата се отрази катастрофално върху венецуелската икономика. Сега страната се опитва да намери партьори извън ОПЕК, с надеждата за стабилизиране на цената на петрола и намиране на нови пазари.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...