Тренчев: Държавата отчаяно търси пари

14.10.2012 | 11:27
по статията работи: Лили Бончева
КНСБ с 4 предложения за приходи в бюджета
Константин Тренчев

"Истината е, че отчаяно се търсят пари, защото са много малко". Това коментира в ефира на БНР президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев по повод проекта за бюджет за 2013 година и по-специално за предложението на финансовия министър Симеон Дянков за облагане на лихвите по депозитите.

"А защо са малко, защото правилата, които се пишат в една държава, се пишат от политиците", продължи Тренчев. "Направихме всичко възможно да направим кризата българска. Да, имаше влияние отвън, но много държави вече започнаха да се оправят", каза президентът на КТ "Подкрепа", цитиран от БГНЕС.

"Отговорът защо не работи икономиката не бива да търсите от нас или от работодателите, а от тези, които пишат правилата. Над 90% от изказаните становища са категорично против облагането на лихвите по депозитите". Според Тренчев приемането на бюджета е изключително важен закон и всички идеи трябва да бъдат добре обмислени.

Той обясни, че участниците в Националния съвет за тристранно сътрудничество, където се гледа бюджетът, са получили поекта а бюджет няколко дни преди заседанието си, но в него не е присъствало решението за облагане на лихвите на депозитите. "На следващия ден за голяма наша изненада се лансира великата идея да се обложат лихвите върху депозитите. Самият подход говори прекалено много", каза Тренчев. "Това е много смущаващо. И ако е измислено от вчера за днес, то трябва да се заемат определените медици за това", каза иронично той. "По въпроса с лихвите не е имало консултации", продължи Тренчев. "Срещу нас няма адекватен партньор", каза още той.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров каза от своя страна че бюджетът за цялата година "има в себе си много малко политики". Предвидени са повече разходи. От КНСБ имат няколко предложения и идеи, с които могат да бъдат събрани допълнителни приходи. "Ние предложихме 4 източника за приходи, един от които е въвеждане на данъчно дознание на НАП. Това е една от мерките, която може да доведе около 180 млн. повече в бюджета. Освен това ограничаване на разплащането в брой до 5000 лв. Това ще доведе до допълнителни 40 млн. лв. Третата мярка - разплащанията на работниците да станат изцяло по банки. Освен това над 250 млн. може да донесе следното нещо – въвеждане на криминализиране на укриването на осигурителни вноски", разказа той.

"Когато изтече информацията за въвеждането на данъка върху лихвите, ние казахме, че тогава трябва и да се въведе данък върху финансовите транзакции, каза Димитров. Първо ще пуснем до депутатите тези наши разчети, ние говорим за реални неща, подкрепени и сметнати от НАП. Другата седмица ще искаме извънредно заседание на НСТС", допълни той.

Според КНСБ чрез въвеждане на тези мерки парите в бюджета може да се увеличат с половин милиард лева. С тези пари може да се финансира средното образование, да се увеличат заплатите на работещите в културата с повече от 10%. На трето място – в системата на здравеопазването е подписан колективен трудов договор, но трябва да се изпълни и трябват пари, каза Пламен Димитров. Той посочи, че учителският синдикат има готовност за протест.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...