Тръмп подготви търговски санкции срещу Китай

23.03.2018 | 08:55
по статията работи: econ.bg
Митата и възможните инвестиционни ограничения за Китай, с които заплашва Тръмп, произтичат от разследване на министерството на външната търговия, според което има случаи на злоупотреба с американски права за интелектуална собственост
Тръмп подготви търговски санкции срещу Китай
Снимка: БГНЕС

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа в четвъртък меморандум за налагане на наказателни мита срещу китайски стоки за близо 60 млрд. долара годишно. Това бе едно от предизборните му обещания, но въпреки характерните за него крайни изказвания днешният акт все още държи двете страни далеч от началото на търговска война.

С меморандума се дава време за консултации, през което индустриални сдружения, лобистки групи и конгресмени имат шанс да свият предложения списък с около 1300 продукта. Министерството на външната търговия ще представи списъка, съдържащ предимно стоки от сектора на високите технологии. След това ще започне да тече 60-дневен срок за консултации преди взимането на окончателни решения.

Пекин също ще разполага с пространство да отговори на критиките от Тръмп, който този път бе сдържан и каза, че "ние гледаме на тях като на приятел". Това намалява риска от незабавни драматични ответни мерки на Китай. Освен това Вашингтон ще опита да защити правата си върху интелектуална собственост чрез Световната търговска организация, където също е възможно да се намери компромис за избягване на търговски сблъсък.

Борсите реагираха много негативно, като на "Уолстрийт" основният индекс се понижи с почти 3%. Инвеститорите са притеснени от избухване на търговска война с мотиви на Белия дом, че така се защитават американските работници, докато те не искат да изгубят достъпа до китайския пазар, където разрастваща се средна класа тепърва ще увеличи и потреблението. Тръмп иска да намали търговския дефицит с Китай, който годишно възлиза на около 375 млрд. долара.

Митата и възможните инвестиционни ограничения за Китай, с които заплашва Тръмп, произтичат от разследване на министерството на външната търговия, според което има случаи на злоупотреба с американски права за интелектуална собственост. Проверката установи, че Китай използва нечестни търговски практики като принуждава американски инвеститори да предават на китайски фирми "ключовете" към скъпи технологии.

От сблъсъка ще бъдат засегнати компании като "Боинг" и "Катерпилар", но също така и земеделския сектор, където през миналата година приходите бяха на едно от най-ниските нива от 2003 г. насам.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...