Уорлик: Ще си тръгна, когато си тръгна, но това ще ме натъжи

31.05.2012 | 09:22
по статията работи: Елица Елефтерова
Според американския посланик у нас отзоваването му е стандартна процедура
Уорлик: Ще си тръгна, когато си тръгна, но това ще ме натъжи

Нямам насрочена дата, когато ще си тръгна, нито пък са ме отзовали преждевременно за нещо, което съм направил. Става въпрос за стандартен процес за американските посланици. Моята съпруга всъщност е в същата ситуация. Това каза американският посланик Джеймс Уорлик в ефира на Нова телевизия.

Преди дни президентът на САЩ Барак Обама обяви намерението си да номинира Марси Райс за посланик на страната в България. Така де факто Джеймс Уорлик ще бъде заменен и трябва да напусне страната, преди да е изтекъл 3-годишният му мандат. Той бе назначен в края на 2010 година. "Ще си тръгна, когато си тръгна, но това ще ме натъжи", коментира той.

Новината не е изненада - отдавна се коментира евентуалната смяна на Уорлик, който обаче упорито отричаше подобни информации. Сега обаче Уорлик опроверга слуховете, че има конкретен мотив за неговото отзоваване и подчерта, че става въпрос за стандартен мандат за американски посланик:

"Ако съм тук 2 години и 9 месеца – това е стандартно. Ако съм тук 3 години и 3 месеца  – това пак е стандартно", поясни Джеймс Уорлик и допълни: "Имаше толкова много статии в пресата и информации в медиите, че си заминавам за нещо, което съм направил – това не е вярно."

Американският посланик обясни, че няма да остане още цяла година в България, но все пак това е нещо, което зависи от Сената на Съединените щати.

"Става дума за поредица от прегледи, срещи и изслушвания, през които трябва да мине  следващият посланик. " “Нещата, които България иска за себе си, са и неща, които американското правителство иска за България. Нашите интереси абсолютно се препокриват. Ние споделяме общи ценности и политиките ни съвпадат”, каза още Уорлик.

Заради популярната хипотеза, че заминаването му има нещо общо с шистовия газ у нас, Уорлик заяви: "Във взаимоотношенията ни с България не става дума за шистов газ, ядрена енергия или нещо друго. Става дума България да осигури своето разнообразие на енергийните източници и да гарантира своята енергийна сигурност за страната и региона", уточни Уорлик.

"Най-важното за нас е България – тя за нас е добър приятел и надежден партньор и ние уважаваме решението, което ще вземе. Ако България реши, че не иска да разработва шистов газ, няма проблем – това е абсолютно приемливо за нас", поясни американският посланик.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...