Българската икономика изглежда се стабилизира, след като устоя на неотдавнашната финансова криза по-успешно от повечето свои съседи. Страната е на неравния път към приемането на еврото и се очаква да се превърне във важен енергиен център. Това пише в статия под заглавие "Стабилизиране на българската икономика" авторитетното издание The Wall Street Journal (WSJ).
Авторът Ник Скрекас припомня, че дясноцентристкото българско правителство е изоставило плановете си за присъединяване към валутния механизъм ERM II, след като е подало сигнал, че бюджетният дефицит за 2009 г. е 3,7% от БВП поради редица неотчетени сделки, а не очакваните 1,9% поради неотчетени договори за обществени поръчки.
Предишната двуцифрена инфлация и нарастващ дефицит по текущата сметка също попречиха на България за ERM II при присъединяването й към ЕС през 2007 година. Но България е една от няколкото държави, които се очаква рязко да свият бюджетните си дефицити до 2,7% през 2011 година, при това без да се налага да прибягват до намаляване на заплати и пенсии, нито да повишават данъци, пише още Скрекас в статията си.
За периода 2011-2013 г. Министерството на финансите прогнозира бюджетен дефицит под 3%, а бюджетът за 2011 година е подкрепен от очакванията за ръст от 3% и дефицит от 2,7% от БВП.
Инфлацията се успокои до 1,4% през юни на годишна база спрямо 1,9% месец по-рано, така че за страната няма риск от стагфлация. Правителството счита, че в края на тази година нивото на безработица ще бъде под прогнозираните 11,4%. Това се посочва още в публикацията на WSJ, поместен на сайта на Министерството на финансите.
Докато някои от нейните съседки са напълно зависими от заемите от ЕС и МВФ, например Гърция с нейния голям пакет от спасителни мерки, България отказа да вземе заем от МВФ. Засега страната няма нужда от заем. Ние направихме оценка на възможностите за тази и за следващата година и решихме, че засега заем не е необходим, цитира изданието вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков.
Тази статия беше използвана от управляващите като отговор на критиките, които отправиха към тях от "Синята коалиция" днес.
Според председателя на бюджетна комисия в парламента Менда Стоянова (ГЕРБ), управляващите имат антикризисен план и го следват. Мнението й беше подкрепено от Делян Добрев от групата на ГЕРБ.
Не сме съгласни категорично, че икономическите министри не си вършат работата и нямат визия за излизането на България от кризата. Категорично не сме съгласни с това да се приравнява това, което се случва в България, с това, което се случва с нашите съседки Гърция или Румъния. Напротив, точно на този фон България е един остров на стабилност, на финансова стабилност и това е изключително важно, за да могат не само да продължат реформите, а за да може изобщо да се развива икономиката, каза Менда Стоянова.
Днес излезе и една статия в едно от най-авторитетните световни издания за икономика и бизнес - The Wall Street Journal, който е на коренно противоположното становище на Синята коалиция, като цитира факти. Искам да ви прочета някой от тях, цитати директно от статията: „Българската икономика изглежда се стабилизира и се справя с кризата по-добре от повечето си съседи, каза Делян Добрев, предаде Dariknews.bg.