Финтех браншът изпраща най-успешната си година. Това коментираха пред Радио София Георги Пенев, председател на Българската финтех асоциация (БФА) и доц. Деян Радев, участвал в изготвянето на традиционния си Годишен доклад на организацията, съобщава БНР.
През 2021 г. в България оперират 156 финтех компании, над 90% от които са малки и средни предприятия, предимно от София, Варна и Пловдив. Приходите им възлизат на 1,8 млрд. лв. , или 1.3% от БВП на страната. Въпреки глобалната икономическа нестабилност данните сочат, че общите приходи на финтех компаниите са се повишили с 24.6%, a по отношение работещите в сектора, се наблюдава 25% ръст на заетостта, достигащи рекордното за индустрията ниво от 11 862 души през 2021 г. Средното брутно възнаграждение в сектора е 3248 лв. - два пъти над средната заплата за страната. 44% от хората в сектора са жени, а средната възраст на служителите е 35,4 години.
В годината от възстановяването от пандемията имаме 9 нови компании.
Инвестициите във финтех индустрията в България бележат рекордни стойности и значителен ръст, дължащ се на добрата среда за развитие на предприемачеството.
290% е средният ръст на приходите на топ 10 най-бързо развиващите се финтех компании.
Всеки служител на финтех индустрията заработва около 200 хиляди лева за своята компания годишно.
Въпреки че през следващата година най-силно ще се усетят последствията от войната в Украйна на финансовия пазар, прогнозата за 2023 г. според доц. Деян Радев е финтех индустрията в у нас да продължава да се развива.
На бранша повече негативно влияе вътрешната политическа нестабилност, отколкото фактори като пандемията и дори войната в Украйна.