Компанията "Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл”, която отговара за газопровода "Набуко", отбеляза положително подкрепата, която президентите на Австрия, България, Унгария и Румъния декларираха миналата седмица в писмо до президента на Азербайджан Илхам Алиев. Писмото бе по-късно подкрепено и от Турция, както посочи австрийският президент Хайнц Фишер.
Важно предимство на „Набуко”, както подчерта Фишер на проведена на скоро конференция, е, че проектът наистина ще диверсифицира енергийните доставки за страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ), които са силно зависими от руски внос.
Същевременно румънският президент Траян Бъсеску изтъкна също, че проектът ще подпомогне не само държавите, през които минава, но и съседни държави като Полша. За разлика от други проекти „Набуко” ще пренася каспийски газ до стратегическия газоворазпределителен център в Баумгартен, Австрия, през който ще бъде достъпен за по-широкия европейски пазар.
Припомняме, че в началото на юни Румъния прие закон, с който определя газопровода "Набуко" като проект от национален интерес и обществена полза за страната. България обяви газопровода в отсечката, която ще бъде изградена на територията на България, за национален обект още през април миналата година.
"Това становище на подкрепа от страна на президентите на държавите, през които преминава газопровода, ясно демонстрира, че проекта „Набуко” е от най-голямо стратегическо значение за създаването Южния Европейски газов коридор", заяви Райнхард Мичек, изпълнителен директор на „Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл ГмбХ”.
По думите му политическата подкрепа и големият интерес, които наблюдаваме към заявяването на капацитет от „Набуко” в процедурата „Отворен сезон”, доказват сериозната необходимост от транспортирането на каспийски газ по „Набуко”. "Подкрепата на Турция, като сериозен партньор за транзит на газ към Европа, е ключово предимство за проекта. Оставаме силно уверени, че уникалният за нашия проект достъп до пазарите на Централна Европа, Южна Европа и Балканите ще гарантира, че газът от „Шах Дениз” ще пристигне в Европа по „Набуко”, каза още Мичек.
Консорциумът „Шах Дениз II” ще вземе решение, по-късно този месец, по кой тръбопровод да транспортира газ до Европа през Южния газов коридор. В края на май френската енергийна група GDF Suez ще се присъедини към OMV (Австрия), FGSZ (Унгария), Transgaz (Румъния), БЕХ (България) and BOTAS (Турция) като акционер в "Набуко".
Очаква се строежът на българския участък да започне до края на месец юни тази година.