Размерът на лошите кредити все още не е тревожен. Това каза пред журналисти Левон Хампарцумян - член на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България (АББ), предаде репортер на Агенция „Фокус". Той допълни, че размерът на лошите кредити у нас е далеч от цифрите, които биха застрашили капитала им.
Българската система на кредитиране е много по-консервативна от другите европейски страни, което осигурява много буфери. Част от лошите кредити имат шанса да бъдат предоговорени и отново да станат обслужвани. Освен това голяма част от тези кредити са обезщетени, каза Хампарцумян. По думите му - проблемът е контролируем.
По отношение на намаляването на кредитирането той каза, че степента на кредитирането зависи най-вече от степента на търсенето. В момента, в който икономиката започне да се развива нагоре отново, търсенето на кредити ще се повиши, а съответно след като има търсене в една пазарна икономика, някъде ще се предложи продукт, обясни Хампарцумян. По думите му в момента, в който икономиката тръгне нагоре, с няколко месеца закъснение ситуацията с лошите кредити ще започне да се подобрява. Той обаче не даде прогноза кога това може да се случи:
Очевидно е, че депресията, която се очаква от икономическата криза, ще продължи по-дълго отколкото сме очаквали. Депресията означава потисната икономика. Това е нормално последствие от една криза и означава, че физическите лица не си харчат парите, компаниите са по-предпазливи в нови инвестиции, намаляват се заплати, намалява се търсенето в икономиката. Първите сигнали на съживяване идват от експортно ориентираната индустрия. Ако не се организираме и не събудим предприемчивостта си, този период на депресия може да продължи много дълго.