В хранителната индустрия във Великобритания ще настане хаос, а потребителските цени на продуктите ще се покачат, ако страната гласува за излизане от Европейския съюз, посочи Тим Ланг, професор в Центъра за хранителна политика към City University London, цитиран от Bloomberg. Страната внася поне 30% от хранителните продукти, като голяма част от тях биват импортирани именно от Европейския съюз, коментира още Ланг по време на конференция за ефектите от „Brexit” върху индустрията, която се проведе в понеделник. Същевременно Европа е сред големите вносители на британски земеделски продукти и не е ясно какъв пазар ще открият те, тъй като потенциално напускане на съюза от страна на Великобритания ще бъде прецедент и е неизвестно каква митническа политика ще бъде наложена спрямо Острова, допълва още професорът.
„В краткосрочен план напускането на Европейския съюз ще създаде хаос“, изтъкна Ланг. „Периодът на дестабилизация по веригата за доставки автоматично означава, че цените на храните в най-добрия случай ще станат волатилни, а в най-лошия ще се покачат“, допълва още той.
При евентуално напускане на Европейския съюз може да се наложи Великобритания да предоговори търговските споразумения със страните по света, с които в момента съюзът търгува при преференциални условия, коментира и Алън Суайнбенк, професор емеритус по земеделска икономика в University of Reading. Не е ясно дали фермерите, които получават директни субсидии от Европейския съюз, ще имат източник на финансиране, след като островната държава напусне съюза, смята още той. Същевременно Суайнбенк счита, че излизането от ЕС и потенциалното затягане на граничния контрол за имигрантите може да доведе до недостиг на работна ръка в земеделския отрасъл.
Министър-председателят на Великобритания Дейвид Камерън ще проведе референдум за членството на страната в Европейския съюз към края на 2017 г., а дотогава законодателите на Острова ще трябва да очертаят новите рамки на функциониране на отрасъла, смятат експертите. „Brexit е много рисков по отношение на храната. Това е важно. Тези, които искат да напуснем Европейския съюз, ще трябва да посочат откъде ще се сдобиваме с храна, при това не през следващите 10 или 20 години, а другата седмица“, завършва Ланг.