Централната банка на Швейцария излиза на солидна печалба през 2016 година

09.01.2017 | 15:15
по статията работи: econ.bg
Стабилният швейцарски франк и увеличената стойност на акциите, на облигациите и на другите притежавани активи са подобрили съществено нейното финансово състояние
Централната банка на Швейцария излиза на солидна печалба през 2016 година
Снимка: БГНЕС

Централната банка на Швейцария (ШЦБ) обяви в понеделник, че е излязла на солидна печалба през 2016-а година, компенсирайки големите загуби от година по-рано, тъй като стабилният швейцарски франк и увеличената стойност на акциите, на облигациите и на другите притежавани активи са подобрили съществено нейното финансово състояние. 

ШЦБ отчете, че нейната печалба през миналата година е нараснала над 24 млрд. швейцарски франка (около 23,6 млрд. долара) в сравнение с финансова загуба за 23,3 млрд. франка през 2015-а година и печалба за цели 38 млрд. франка през 2014-а.

Печалбата, свързана с инвестициите в чуждестранна валута, е достигнал над 19 млрд. франка през 2016-а, докато печалбата от златни активи е нараснала с 3,9 млрд. франка. Централната банка посочи, че ще предостави по-подробна информация през месец март.

През последните няколко години има два основни източника, причиняващите тези резки колебания на финансовите резултати на ШЦБ: масивният финансов баланс на банката и стойността на швейцарския франк спрямо останалите основни валути. Швейцарската централна банка вече натрупа валутни резерви за цели 645,3 млрд. франка, като тези средства са инвестирани най-вече в чуждестранни държавни облигации, но също така банката притежава и чуждестранни акции за над 100 млрд. франка. Трябва да се има предвид, че сумата на валутните ѝ резерви е приблизително равна на целия брутен вътрешен продукт на Швейцария.

Тези активи генерират лихви и дивиденти, но тяхната стойност е силно повлияна от промени в пазарните цени на активите и на стойността на чуждестранните валути, когато бъдат преоценени в швейцарски франкове. Когато франкът се засилва, както го направи рязко през 2015-а година след като ШЦБ се отказа от тавана на стойността на местната валута спрямо еврото, финансовият баланс на банката бележи спад. Обратното се случва, когато франкът отслабва, което беше факт през миналата година главно спрямо щатския долар, въпреки че в същото време той остана относително стабилен спрямо еврото.

Дали дадена централна банка реализира печалби или загуби, това не влияе на нейната способност да провежда парична политика, свързана с печатането на пари. Финансовите резултати обаче могат да има по-скоро символично влияние върху общественото възприятие относно това, дали централните банкери вършат добре своята работа.

За разлика от другите водещи централни банки, които притежават предимно вътрешни активи (в местна валута, както и в местни облигации и акции), балансът на ШЦБ се стои почти изцяло от чуждестранни финансови активи. Така например около 20% от чуждестранните инвестиции на Централната банка на Швейцария са в акции, които отразяват нивата на общите фондови индекси.

Друг особеност в Швейцария е, че централната банка има и частни акционери в допълнение към правителството, като техните активи са листвани на швейцарската фондова борса. В тази връзка ШЦБ обяви в понеделник, че ще изплати дивиденти по 15 франка за всяка една тяхна акция.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...